1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Heyetlerden İHD’ye ziyaret
Heyetlerden İHD’ye ziyaret

Heyetlerden İHD’ye ziyaret

AP ve AGİT heyetleri ile ABD Adana Konsolosluğu İHD Diyarbakır Şubesini ziyaret ederek, seçim güvenliği ve bölgede meydana gelen insan hakları ihlalleri ile ilgili bilgi aldı.

A+A-

Avrupa Parlamentosu (AP) ile Sınırlı Seçim Gözlem Heyeti (AGİT) heyetleri ile ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, İHD Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret etti.

3 ayrı heyetin farklı zamanlarda gerçekleştirdiği ziyaretlerde seçim güvenliği, çatışmalı ortam ve bölgede meydana gelen insan hakları ihlalleri üzerine bilgi alışverişinde bulunuldu.  Heyetler İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici ve İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören tarafından karşılandı.


“Seçimleri yakından takip edeceğiz”


Uzun dönemli gözlemciler Mats Melin ve Paavo Pitkaenen’nin yer aldığı heyet, önceki seçimlerde meydana gelen ihlaller ve güvenlik sorunları hakkında bilgilendirildi. Heyet, sokağa çıkma yasağı ve “Geçici güvenlik bölgesi” ilan edilen bölgeler üzerinde özellikle durdu. 1 Kasım erken genel seçimlerini bölgede yakından takip edeceklerini ifade eden heyet, konu ile ilgili temaslarını sürdüreceklerini belirtti.


AP Parlamenter Heyeti


Parlamenterler Dr. Konstanze Kriese ve Maria-Christine Vergiat’ın yer aldığı heyet, bölgede meydana gelen insan hakları ihlalleri hakkında bilgi aldı. Bilici tarafından bilgilendirilen heyet, sivil yerleşim alanlarında polis operasyonları sırasında sivil yurttaşların maruz kaldığı hak ihlalleri, sokağa çıkma yasakları, işkence, kötü muamele, haksız tutuklama ve gözaltı iddialarıyla bilgi aldı. Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ise ziyarette, iki yıldır devam çözüm sürecinin bölgedeki yansımaları ve son iki ayda çatışmalı süreç içerisinde meydana gelen hak ihlalleri hakkında dernek yöneticilerinden bilgi aldı.


Büyükşehir’de ziyaret


Öte yandan ABD’nin yeni göreve başlayan Adana Başkonsolosu Linda Stuart Specht, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Specht, kendisini kabul eden Eş Başkanlara teşekkür etti. Diyarbakır’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Specht, yeni göreve başladığını, Diyarbakır’a da nezaket ziyaretlerinde bulunmak için geldiğini ifade etti. Eş Başkanlar ise, Başkonsolos Specht’e görevinde başarılar diledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler