1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Heyetler ziyaretlerini sürdürüyor
Heyetler ziyaretlerini sürdürüyor

Heyetler ziyaretlerini sürdürüyor

AGİT, AP ile ABD Konsolosluğu heyetleri geldikleri Diyarbakır’da ziyaretlerini sürdürüyor.

A+A-

Seçim sürecini gözlemlemek ve görüşmelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Avrupa Birliği (AB) heyeti ve AGİT heyetleri ile ABD Adana Konsolosluğu, kentte ziyaretlerini sürdürüyor.

Diyarbakır Valisi’nin ardından Büyükşehir Belediyesi ve İHD 3 ayrı heyetin farklı zamanlarda ziyaretlerini kabul etti.İlk olarak seçim sürecini gözlemlemek ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Ortak Parlamento Üyesi Martina Michels, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komite Üyesi ve AP Kürt Dostluk Grubu Eş Başkanı Marie Christine Vergiat ile AP Kürt Dayanışma Grubu Sorumlusu Maj Aslett Rydbgevg, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’a nezaket ziyaretinde bulundu.
 
Kışanak: Üzgünüz, acımız oldukça fazla
 
Ziyarette konuşan Kışanak, Ankara’da barış mitingine yapılan bombalı saldırı sonucu 97 canın yaşamını yitirdiğini ifade ederek, “Üzgünüz, acımız oldukça fazla.” dedi. Patlamada yaşamını yitirenlerin Türkiye’nin birçok yerinde toprağa verildiğini hatırlatan Kışanak, saldırının pervasızca ve tamamen barışa yönelik olduğunu ifade etti.
 
Michels: Saldırının barışa yapıldığının farkındayız
 
AB Türkiye Ortak Parlamento Üyesi Martina Michels ise, Ankara katliamı dolayısıyla taziye dileklerini ve üzüntülerini Kışanak’a ileterek, bombalı saldırının barışa yapıldığının bilincinde olduklarını dile getirdi. 7 Haziran seçimlerinden önce ve sonra delegasyon olarak bölgede bulunduklarını söyleyen Michels, “O dönemde çok ciddi bir şekilde toplumda barış umutları vardı. Bu umudun şu an ciddi anlamda kırılmış olması çok üzücü. Şimdi de sadece Diyarbakır ve bölge şehirleri değil tüm Türkiye için çok ciddi bir tehlike var.” diye konuştu.
 
 
ABD Başkonsolosu’ndan nezaket ziyareti
 
Bu ziyaretin hemen ardından ABD’nin yeni göreve başlayan Adana Başkonsolosu Linda Stuart Specht de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın karşıladığı Specht, kendisini kabul eden Eş Başkanlara teşekkür etti. Diyarbakır’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Specht, yeni göreve başladığını, Diyarbakır’a da nezaket ziyaretlerinde bulunmak için geldiğini ifade etti. Eş Başkanlar ise Başkonsolos Specht’e görevinde başarılar diledi.
 
 
Heyetler ve ABD Konsolosu İHD’ye ziyaret
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden AP ve AGİT heyetleri ile ABD Adana Konsolosluğu daha sonra İHD Diyarbakır Şubesini de ziyaret etti.
 
3 ayrı heyetin farklı zamanlarda ziyaretinin kabul edildiği şube binasında, seçim güvenliği, çatışmalı ortam ve bölgede meydana gelen insan hakları ihlalleri üzerine bilgi alışverişinde bulunuldu. Heyetler İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici ve İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören tarafından karşılandı.
 
AGİT heyeti
 
 Uzun dönemli gözlemciler Mats Melin ve Paavo Pitkaenen’nin yer aldığı heyet, önceki seçimlerde meydana gelen ihlaller ve güvenlik sorunları hakkında bilgilendirildi. Heyetin, sokağa çıkma yasağı ve geçici güvenlik bölgesi ilan edilen bölgeler üzerinde durması dikkat çekti. 1 Kasım erken genel seçimlerini bölgede yakında takip edeceklerini ifade eden heyet, konu ile ilgili temaslarını sürdüreceklerini belirtti. 
 
AP Parlamenter Heyeti
 
Parlamenterler Dr. Konstanze Kriese ve Maria-Christine Vergiat’ın yer aldığı heyet, bölgede meydana gelen insan hakları ihlalleri hakkında bilgi aldı. Bilici tarafından bilgilendirilen heyet, sivil yerleşim alanlarında polis operasyonları sırasında sivil yurttaşların maruz kaldığı hak ihlalleri, sokağa çıkma yasakları, işkence ve kötü muamele uygulamaları, haksız tutuklama ve gözaltılar hakkında bilgi aldı.
 
ABD Konsolosluğu
 
ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, iki yıldır devam çözüm sürecinin bölgedeki yansımaları ve son iki ayda çatışmalı süreç içersinde meydana gelen hak ihlalleri hakkında dernek yöneticilerinden bilgi aldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler