1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Heyecanı yüzünden tutuklanan Canözer tahliye edildi
Heyecanı yüzünden tutuklanan Canözer tahliye edildi

Heyecanı yüzünden tutuklanan Canözer tahliye edildi

JINHA muhabiri Beratan Canözer, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında tahliye edildi.

A+A-

Davaya katılmak üzere Diyarbakır’a gelen ve duruşma öncesi konuşan Can Dündar, “Bir gazetecinin içeride olması hepimizin tutsak olduğu anlamına geliyor. Bu meslek onurumuzdur, Beritan davasına bizde şahidiz demeye geldik” dedi.
 
Jin Haber Ajansı (JINHA) muhabiri Beritan Canözer, yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. Canözer'in Diyarbakır Adliyesi'nde ilk duruşması bugün görüldü. 19 Aralık 2015 tarihinden bu yana tutuklu olan Beritan'ın görülecek ilk duruşması için Beritan'ın ailesi, Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Halkların Demokratik Partisi (HDP) millevekilleri, Haber Nöbeti Koordinasyonu, gazeteci Ceyda Karan, Fatih Polat, Can Dündar, Fehim Işık başta olmak üzere haber nöbeti ekibinden de çok sayıda gazeteci adliye binası önünde bir araya geldi.
 
“Çalışma alanlarımız cezaevleri, mahkemeler değildir”
 
Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada ilk olarak konuşan Özgür Gazeteciler Cemiyeti'nden (ÖGC) Hakkı Boltan, Beritan’ın özgürlüğü için bir araya geldiklerini belirterek, “Beritan şahsında tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Gazetecilerin çalışma alanları cezaevleri, mahkemeler değildir. Bu dayanışma bunun için çok önemli. Tüm gazeteciler serbest bırakılana kadar mücadele edeceğiz” diye kaydetti.
 
Can Dündar: Beritan davasına şahidiz demeye geldik
 
Ardından söz alan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar da, gazeteciler olarak birbirlerinin sesine ve soluğuna ihtiyaçlarının olduğuna değinerek, “Bir gazetecinin içeride olması hepimizin tutsak olduğu anlamına geliyor. Bu meslek onurumuzdur, Beritan davasına bizde şahidiz demeye geldik” dedi.
 
Tüm gazetecilerin serbest bırakılana kadar dayanışma ve mücadele vermek zorunda olduklarının altını çizen Can, “SEGBİS adaletsiz bir uygulamadır. Yargılanan herkesin hakim karşısına çıkması gerekiyor. Biz burada omuz vermeye geldik, bizde aynı dönemlerden geldik. Bize destek olanlara şükran borcumuz var” diye kaydetti.
 
'Güvenlik' gerekçesiyle getirilmemiş
 
Tutuklu gazeteci Beritan Canözer güvenlik gerekçesiyle duruşmaya getirilmezken, duruşmada avukatlar hazır bulundu. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Beritan Canözer’in avukatı Muharrem Erbey savunma yaptı. Erbey, Canözer’in mahkemeye getirilmemesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Erbey, “İşini heyecanlı yapan gazetecileri şüpheli diye gözaltına alındıkça tüm Türkiye şüpheli hale gelecektir” dedi.
 
Canözer’in “Örgüt Üyeliği”nden yargılandığını kaydeden Erbey, örgüt üyeliğine ilişkin dosyada hiçbir delilin olmadığını ifade etti. Dosyada sadece haber notlarının bulunduğunu belirten Erbey, “Şu an Türkiye hapishanelerinde 30 gazeteci tutuklu. Tutuklanmayanlar ise tehditler nedeniyle gazetecilik yapamayarak da sürgün hayatına mahkum ediliyor” dedi.
 
Erbey, “Müvekkilimiz haber yapma dışında hiçbir faaliyeti yoktur. Basın ve medya bir ülkenin soluk borusudur. Gazetecileri tutuklarsanız o ülkenin soluk borusunu kesersiniz” diye konuştu. Erbey, yaptığı savunmanın ardından Beritan Canözer’in tahliyesini istedi. Yapılan savunmaların ardından savcı, Beritan Canözer’in tahliye edilmesini istedi. Mahkeme heyeti verilen aranın ardından Canözer’in tahliye edilmesine karar verdi.
 
Ne olmuştu?
 
JINHA muhabiri Beritan Canözer, 16 Aralık’ta Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yapılan yürüyüşü takip ederken önce Ford Ranger araca bindirilmiş, ardından zırhlı araca alınarak Terörle Mücadele (TEM) şubesine götürülmüştü.


Dört gün boyunca TEM’de tutulan Canözer’in makul şüphe kapsamında “heyecanlı olduğu için” gözaltına alındığı söylenmişti. Canözer 19 Aralık’ta çıkarıldığı mahkemece, haber notları ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianameye göre, Canözer “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” ile suçlanıyor. Canözer’in gözaltına alındığı eylemde kitleyi yönlendirdiği, “haberci kimliğini kullanarak örgüt propagandası yaptığı” iddia ediliyor. Canözer, 13 Mart’ta Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. Duruşma öncesi Haber Nöbeti ekibi, Canözer için bir video hazırlamıştı.
 
Haber Nöbeti’nden Tuğba Tekerek gözaltına alındı
 
Haber Nöbeti ekibinden Tuğba Tekerek, tutuklu JİNHA muhabiri Beritan Canözer’in duruşmasını izlemek için geldiği Diyarbakır Adliyesi’nde gözaltına alındı. Tuğba Tekerek’in, Canözer’in duruşması görülürken, duruşma salonunda ‘fotoğraf çektiği’ iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Tuğba Tekerek, adliye içinde bekletildi.
 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT