1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Hevsel’in zeytuni kuşu Çıvgın
Hevsel’in zeytuni kuşu Çıvgın

Hevsel’in zeytuni kuşu Çıvgın

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Diyarbakır’ın en önemli kuş barınağı konumunda bulunan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki tarihi Hevsel Bahçelerinin zeytuni (yerel isim) kuşu Çıvgın (Phylloscopus collybita), aynı zamanda bu bölgede üreyen türler arasın

A+A-

Kavak yetiştiriciliğinin yapıldığı Hevsel Bahçelerindeki kavaklıklarda kanat çırpınışlarıyla havada asılı kalarak ağaçlarının yapraklarındaki bitleri tükettikleri görülen Çıvgın, bitlerin yanı sıra çok sayıda böceği menüsünde barındırıyor.
 
Tanımı
Çıvgınların başı küçük ve yuvarlak, gagası küçük, bacakları ince ve siyahımsıdır. Kuşun üst tarafı soluk zeytin yeşili, alt tarafı sarımsıdır. Bundan dolayıdır ki Diyarbakır’da Hevsel’de çiftçilik yapan insanlar Çıvgına Zeytuni ismini takmışlardır. Çıvgının genç bireylerinin alt tarafları daha sarıdır. Gözünün üzerinde açık renk bir çizgi vardır (gencinde bu çizgi daha güçlüdür). Kendine özgü ince ve beyaz göz halkası gözaltında belirgindir. Kuzey ve doğu Avrupa’daki kuşlar daha mat ve daha kahverengidir; Sibirya kuşları daha gri, göz üstleri ve alt tarafları beyazımsı, kanat çizgileri donuk ve açık renktir. Çıvgınlar söğüt bülbülüne çok benzer, bunları ayırt etmek için uzmanlaşmak gerek. Söğüt bülbülüne kıyasla yeşil ve sarı tonlar daha az bulunur. Ondan en iyi sesiyle ayırt edilir. Bacakları koyu renklidir. Sıklıkla aşağı inik olan kuyruğu tanıda kolaylık sağlar.
 
Habitatı
Çıvgınlar ormanlar, tek tük ağaçlı araziler ve bahçelerde bulunur. 5m den alçak ağaçlarda ötmezler. Kavak ağaçlarının yetiştirildiği Hevsel Bahçeleri Çıvgın için çok iyi bir habitattır. 
 
Beslenme
Çıvgınlar, larva, tatarcık gibi küçük böceklerle beslenir. Genelde ağaç gölgelerinde yem arar ama havada da sinekleri yakalar ve yaprakların altındaki böcekleri tutmak için de havada asılı durur.
 
Davranışları
Yosun, kuru çimen ve tüylerle örülerek inşa edilen kubbeli yuva toprağın hemen üzerinde böğürtlen ve ya yapraklarını dökmeyen çalılıklarda yer alır. Dişi, Nisan sonu Mayıs başında 6- 7 yumurta yumurtlar, ve 13 gün kuluçkada yatar. Yavrular 14 gün sonra tüylenir. Yavrular sadece dişi tarafından beslenir.
Yerel Adlar
Zeytuni (Diyarbakır)
Ses-Ötüşü
Ötüşü ayırıcıdır: "çif çaf" ya da "zilp zalp" sesinin monoton tekrarından oluşur, cümlelerin arasında boğazdan gelen bir "çir çir" sesi duyulabilir Tipik sesi tek heceli bir "huit"

HABERE YORUM KAT