1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hevsel’in kavakları…
Hevsel’in kavakları…

Hevsel’in kavakları…

Turizm bakımından dünyaya, tarımsal anlamda bölgeye hitap eden Hevsel Bahçeleri’nde yetiştirilen Kavaklar pek çok kişiye istihdam alanı sağlıyor.

A+A-

Yüzyıllardır istihdam alanı
 
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmesiyle daha da bir önem arz etmeye başlayan ve meyve ve sebzelerin yanı sıra kavak çiftçiliğinin de yoğun şekilde yapıldığı ve bir süre önce Hevsel Bahçeleri’nde dikilen kavaklar her 8- 10 yılda bir kesiliyor ve yerine yenileri dikiliyor. Yüzyıllardan beri devam eden bu döngüde pek çok insan da ekonomik anlamda payına düşeni alıyor.
 
Direkhanede son rötuşlar yapılıyor
 
Kavak dikiminden, sulamasına, yetiştikten sonra da bunların testereyle kesilip traktörlere yüklenmesi ve yine kesimden sonra tarlada yeni fidelerin dikimi için eski kavakların köklerinin çıkarılması ve tarlanın temizlenmesi konusunda pek çok işçinin çalıştığı sektörde, istihdam direkhanede de devam ediyor.
 
Günde 400 kavak ağacı soyuluyor
 
Tarladan direkhaneye getirilen kavaklar burada kesilip biçilmeden önce kabuğundan ayrıştırılıyor. Direkhanede traktör römorklarından indirilen kavaklar, burada kendilerini bekleyen emekçiler tarafından orakla soyuluyor. Burada emekçiler 2 şekilde çalışıyor. Kimileri soydukları kavakların kabuklarını kışlık yakacak olarak eve götürüyor ki, bunlar bedavaya çalışıyor. Kabuk götürmeyenler de soydukları her 100 kavak ağacı için 20 Lira alıyor. Bir bireyin günde ortalama 300 ve hatta 400 kavak ağacı soya bildiğini duyunca şaşırıyorum.
Direkhanede işlenen kavaklar burada keresteye dönüştürülüyor ve çeşitli işlerde kullanılmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiliyor.
 
Biyoçeşitliliğin yeryüzü cenneti
 
Hevsel Bahçeleri, sadece yarımsal yönüyle değil, flora ve faunasıyla mükemmel bir biyoçeşitliliğe sahip bir alandır. Dünyada nadir görülen bir ekosisteme sahip olan Hevsel Bahçeleri’nde 20 dolayında yerleşik memeli hayvanın yanı sıra yine yaklaşık 20’si yerleşik olmak üzere ve mevsimlerin göç dalgalarına göre 400 dolayında kanatlı hayvan ile henüz onlar hakkında ciddi bir çalışma yapılmadığı böcek ve sürüngen mevcut.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler