1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hevsel’de marul hasadı
Hevsel’de marul hasadı

Hevsel’de marul hasadı

Diyarbakır ve bölgenin en büyük sebze ve meyve üretim merkezi konumundaki Hevsel Bahçelerinde bu aralar marul hasadı yapılıyor.

A+A-

Geçen sene sonbahar mevsiminde tarihi Surlarla beraber UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine eklenen ve Diyarbakır ile ilçelerinin yanı sıra komşu kentlerin de meyve ve sebze ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Hevsel Bahçeleri’nde çiftçilik yapan vatandaşlar günlük rutin işlerini sürdürüyor.
 
Bölgenin sebze ve meyve ihtiyacını karşılıyor


Yılın her mevsiminde ekim ve hasadın yapıldığı Hevsel Bahçeleri’nde yetişen meyve ve sebzeler Diyarbakır kent merkezinin yanı sıra, Mardin, Batman, Siirt,Van ve Bitlis’in de bu yöndeki ihtiyacını karşılıyor. Tarihi Hevsel Bahçeleri’nde sebze olarak, marulun yanı sıra, roka, maydanus, dere ottu, ıspanak, lahana, domates, biber, patlıcan, yeşil soğan, kabak, salatalık, havuç, reyhan ve kara reyhan yetiştiriliyor.

Merve olarak da karpuz ve kavunun yanı sıra şeftali, erik, elma, üzüm, ayva ve armudun yetiştirildiği Hevsel Bahçeleri, aynı zamanda dar gelirli vatandaşlar için de iyi bir geçim kaynağı konumunda. Hevsel’de günlük 40 Liraya çalışan genç kızlar ve kadınlar bir yandan aile bütçesine katkı sunarken, diğer yandan topladıkları ürünlerin zamanında komşu kentlere yetiştirilmesine öncü rol oynuyorlar. Yılın her mevsiminde çiftçilerin yoğun bir şekilde ekip, sulama veya ürün toplama gibi yoğun bir şekilde çalıştığı Hevsel Bahçeleri’nde bu araklar roka, maydanus, yeşil soğan, kara reyhan ve marul hasadı yapılıyor.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT