1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hevsel meyve verdi!
Hevsel meyve verdi!

Hevsel meyve verdi!

Baharın gelişi ile birlikte Hevsel Bahçeleri'nde maydanoz, marul, tere gibi sebzeleri yetiştirerek, geçimini sağlayan çiftçiler, emeklerinin karşılığını alamamaktan dertli.

A+A-

Ağaç kesimi ve tarihi ile gündeme gelen Dicle Vadisi'ndeki Hevsel Bahçeleri aynı zamanda yurttaşlar için önemli bir geçim kaynağı. Kentin sebze ve meyve ihtiyacının büyük bir kısmı bahçelerin içinde ekilen arazilerden karşılanıyor. Her mevsime uygun sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılan Hevsel Bahçeleri'nde bahar ayının gelmesiyle birlikte yetiştirilen tere otu, maydanoz ve marul gibi sebzelerle yeşilliğe büründü.

'Emeğimin karşılığını alamıyorum'

DİHA'nın haberine göre, Hevsel Bahçeleri'nde kiraladığı araziyi işletenlerden biri de 62 yaşındaki Bedri Ağır. Maydanoz, yeşil soğan, marul gibi sebzeleri eken Ağır, çocuklarının işsizlikten dolayı kentte ayrıldığını ve tek başına tarlayı ekip biçtiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışı nedeniyle ekinlerinin zarar gördüğünü dile getiren Ağır, "Kardan dolayı ekinlerim yandı. Yeniden tohum atmak zorunda kaldım. Eğer ektiğim marullarım tutarsa, tanesi 50 kuruşa ya da 25 kuruşa pazarda satıyorum. Emeğimin karşılığını alamıyorum ancak bu işi yapmaya mecburum" dedi.

'Hevsel Bahçeleri'ne sahip çıkalım'

Hasan Aksoy ise 15 yıldır hem Hevsel Bahçeleri'nde hem diğer illerde tarım işçiliği yaptığını kaydetti. Aksoy, "Bazen Çukurova'da da çalışıyorum. Oranın şartları daha zordur. Burada çalışamıyoruz. Çünkü bu bahçelerde ektiğimizi ucuza satabiliyoruz. Burada yeşillik ekiyoruz ancak para etmiyor. Ancak geçimimizi sağlıyoruz. Maydanoz ekiyorum ve 10 kuruşa satıyorum. Başka illerde 20 kuruşa satıyoruz. Burada emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Burada ürettiğimiz yeşillikler çoğunlukla Diyarbakır'ın hal ve pazarlarına gidiyor. Ancak birçok sebze Diyarbakır'a başka illerden getiriliyor. Bu bahçelerde marul, maydanoz, ıspanak ve roka ekiyoruz. Diğer sebzeleri de ekebiliriz ancak kârı olmadığı için ekmiyoruz" diye belirtti.

'Hevsel ekmek kapımız'

Kendi toprağını ekip biçmenin daha değerli olduğunu kaydeden Aksoy, Dicle Vadisi projesine de tepki göstererek, Hevsel'de hayata geçirilmek istenen projelere karşı olduğunu söyledi. Aksoy, "Bu bahçeler ekmek kapımız. Bu bahçelerde ekmeğimizi kazanıyoruz. Eğer buralardan gidersek açıkta kalacağız" dedi. Ektikleri yeşillikleri toplamaya başladıklarını ifade eden Süleyman Özelçi, "2 yıldır bu işi yapıyorum. Burada elde ettiğimiz ürünleri hâlde satıyoruz. Hâl de pazarlara satıyor. Bazen arazilerimizin toprağı iyi olmayabiliyor bazen ise kar yağıyor ya da don olabiliyor bu nedenle zarar görebiliyoruz" dedi.

'GENELLIKLE ZARAR EDIYORUZ'

Hasat zamanlarında bazen iyi ürün elde ettiklerini bazen ise çeşitli çevresel etkenlerden dolayı ürün elde edemediklerini ifade eden Cihan Aksu, genellikle zarar ettiklerini kaydetti. Geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışına dikkat çeken Aksu, bundan dolayı ektiği maydanozların yandığını belirtti. Tekrar tohum atmak zorunda kaldığını dile getiren Aksu, "Bu tohumlarımız tutarsa ancak ürün alabiliriz. Hevsel Bahçeleri'nde daha çok yeşillik ekiyoruz. Roka, maydanoz, marul ekiyoruz. Burada domates, biber, patlıcan gibi sebzeler zahmetli ve para etmediği için ekmiyoruz. Burada elde ettiğimiz ürünleri pazarlara satıyoruz ancak pazarlar daha çok Çukurova'da yetişen sebzeleri alıyor" diye aktardı.

'HEVSEL'DE YETIŞTIRILEN SEBZELER HEM UCUZ HEM LEZZETLI'

Dışarıdan gelen sebzelerin çoğunlukla pahalı olduğunu ancak burada yetiştirdikleri ürünleri ucuza sattıklarını ifade eden Çaksu, "Yetiştirdiğimiz ürünler pazarlar alırsa yoksullar için daha iyi olacaktır. Şu an dışarıdan gelen domates 3 TL, biber 5 TL'dir. Ama Hevsel Bahçeleri'nde yetişen ürünler hem ucuz hem de tatları güzeldir. Burada yetişen ürünler hormonlu değil. Tamamen doğaldır" dedi.

Hevsel Bahçeleri'nde 12 yıldır tarımla uğraştığını söyleyen Aksu, bazen tüm emeğine rağmen geçimini sağlayamadığını ifade etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT