1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HES'e karşı pedal çevrilecek
HES'e karşı pedal çevrilecek

HES'e karşı pedal çevrilecek

Mezopotamya Ekoloji Hareketi, kayaç gazına karşı duyarlılık yaratmak amacıyla panel düzenliyor.

A+A-
7-8 Haziran tarihlerinde ise Hidroelektrik Santrallere karşı “HES Êdî Bes” sloganı ile pedal çevrilecek.
 
Bölgenin doğasına zarar verecek olan kayaç gazı çıkarma çalışmaları Diyarbakır'da devam ediyor. İngiliz Shell şirketinin, Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Sarıbuğday kuyusunda delme işlemini tamamladığı ve önümüzdeki ay kayaç gazı çıkarması bekleniyor. Mezopotamya Ekoloji Hareketi, kayaç gazı çıkarmasıyla yaşanacak doğa felaketine duyarlılık yaratmak için Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bir panel düzenleyecek.
 
Panel düzenlenecek
 
7 Haziran günü saat 14:00'da Silvan Belediyesi Konferans salonunda düzenlenecek panele HDK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, Metalürji Mühendisler Odası Halk Sağlığı ve Ekoloji Komisyonu Başkanı Cemalettin Küçük ve HDK Ekoloji Komisyonu Üyesi Yusuf Gürsucu konuşmacı olarak katılacak. Panelin moderatörlüğünü ise Erdal Balsak yapacak. Panelden önce 'Galsand' adlı belgesel filmin gösterimi yapılacak.
 
Duyarlılık çağrısı
 
Silvan'da yapılacak olan panelle ilgili bilgi veren Mezopotamya Ekoloji Hareketi, yeraltı su kaynaklarını zehirleyen, çıkarıldığı bölgeyi cansızlaştıran tarım hayvancılığın sonunu getiren ve Diyarbakır'ı deprem yönünden etkileyecek olan kayaç gazına karşı herkesi duyarlı olmaya çağırdı. “Kürdistan coğrafyasını tümden tehdit eden kayaç gazına karşı herkes kendi cephesinde etkin bir şekilde mücadele etmeye davet ediyoruz” denilen açıklamada, bu konuda en büyük sorumluluğun da sivil toplum kuruluşlarına düştüğünün altı çizildi. Açıklamada, kayaç gazı çıkarma işleminden en fazla Silvan ve Hani'nin etkileneceği de ifade edildi. Benzer panellerin Hani ve Silvan'da belediye eşbaşkanları ve köy temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirileceği de açıklamada kaydedildi.
 
'Herkese görev düşmektedir'
 
Mezopotamya Ekoloji Hareketi, kayaç gazının çıkarılmasına karşı demokratik yollarla yürütülecek mücadele ve sivil itaatsizlik eylemlerinin Silvan ve Hani'den başlatılması gerektiğini de belirtti. “Bu konuda herkese görev düşmektedir ve herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” denilen açıklamada şunlara yer verildi: “Mezopotamya Ekoloji Hareketi olarak kayaç gazının zararları konusunda halkı bilinçlendirme konusunda çalışmalarda bulunacağız. Yıkım ve tahribattan etkilenecek bölgedeki köylere gidilerek bilgi vereceğiz.”
 
“HES Êdî Bes”
 
Öte yandan, 7-8 Haziran tarihlerinde ise Hidroelektrik Santrallere karşı “HES Êdî Bes” sloganı ile pedal çevrilecek. Mezopotamya Ekoloji Hareketi tarafından organize edilen pedal çevirme eylemi, Hantepe'den Başaklı köyüne kadar devam edecek. Etkinliğe katılanlar Ongözlü köprü civarında kamp kuracak. Etkinlikte Silvan'da kaya gazı paneline katılan konuşmacılar katılımcıları kaya gazı hakkında bilgilendirecek. Ekoloji sohbetleri ve müzik dinletilerinin de yer alacağı kamp 8 Haziran'da son bulacak. 

HABERE YORUM KAT