'Hesap sorulsun'

'Hesap sorulsun'

Lice'de yaşananları kınayan Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları, devletin bir an önce bu güvenlikçi politikalarından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

A+A-

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği oturma eylemi, 229′uncu haftasında Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde devam etti. Oturma eylemine İHD üye ve yöneticileri ile kayıp yakınları katıldı.

Oturma eylemi öncesi açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde önceki gün meydana gelen olaya değinerek, askerlerin halkın üzerine ateş açmasının vahim bir olay olduğunu söyledi. Halkın demokratik tepkisini dile getirmek amacıyla yürüyüş ve gösteriler düzenlediğini kaydeden İnceören, devlet güçlerinin ise, yapılan bu demokratik ve barışçıl gösterilere silahla karşılık verdiğini dile getirdi. İHD olarak da uzun zamandır yapılan yeni karakollara dikkat çektiklerini belirten İnceören, karakol yapımının yürütülen barış sürecini zora soktuğunu hatırlattı. Devletin bir an önce bu güvenlikçi politikalarından vazgeçmesi gerektiğini kaydeden İnceören, halkın gerçekleştirdiği barışçıl gösterilere de saygı duyulması gerektiğini söyledi. İnceören, Lice'de meydana gelen olayın da bir önce açığa kavuşturulması ve sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

Kaybedilen Kartal'ın hikayesi anlatıldı

İnceören daha sonra 16 Ağustos 1991 tarihinde Batman'da kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak kaybedilen Abdulhakim Kartal'ın hikayesini anlattı. Kartal'ın Batman Otobüs Terminali'ndeki taksi durağında taksi şoförü olarak çalıştığını belirten İnceören, olayı şöyle anlattı: “Olay tarihinde akşam saat 20.00 sıralarında iki sivil giyimli kişi Abdulhakim Kartal'dan kendilerini Diyarbakır'ın Silvan ilçesine götürmesini istediler. Kartal, ticari taksiyle iki sivil şahsı Silvan ilçesine götürmek üzere yola çıkar. Olay akşamı eve dönmeyince ailesi Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü'ne başvuruda bulunur. Ancak hiçbir haber alamazlar. Kartal'ın aracı olaydan 15 gün sonra Bingöl iline kayıtlı sahte plakayla Antalya'da bulundu. Antalya Emniyet Müdürlüğü, ilde sahipsiz bir cesedin bulunduğunu aileye haber verdi. Ancak aile cenaze teşhisinde bulunamadı. Abdulhakim Kartal'dan o tarihten itibaren hiçbir haber alınamadı.” Yapılan konuşmaların ardından kayıp yakınları Abdulhakim Kartal'ın anısına 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

BATMAN

İHD Batman Şubesi üyeleri ile kayıp yakınları tarafından Gülistan Caddesi'nde her hafta kayıplar için gerçekleştirilen eylem bu hafta da gerçekleştirildi. 1990′lı yılarda kaybedilenlerin fotoğraflarının bulunduğu “Kaybedilenler” ile “Kayıplar bulunsun failleri yargılansın” pankartının açıldığı eyleme kayıp yakınları, İHD yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri, BDP, KURDÎ-DER ve MEYADER yöneticileri, STK temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Kayıpların ve gözaltında yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde açıklama yapan İHD Batman Şubesi yöneticisi İlyas Ekinci, “Türkiye'nin birçok kentinde özellikle kadına karşı şiddet, ayırımcılık, taciz ve tecavüz gibi olaylarda artış görülmektedir. Bunların zanlıları hukuka uygun düşmeyen kararlarla cezaevlerinden bir bir tahliye edilmeleri toplumu oldukça rahatsız etmekte ve tepkilere yol açmaktadır” dedi. Önceki gün Lice'nin Kayacık köyünde karakol yapımını protesto eden yurttaşlar ve askerler arasında yaşananlara dikkat çeken Ekinci, şunları dile getirdi:

“Medeni Yıldırım adındaki şahıs yaşamını yitirdi 8 vatandaşta yaralandı. Bu tür saldırıları çözüm sürecine karşı geliştirilen ırkçı ve faşist saldırılar olarak değerlendiriyor ve herkesin gözü önünde cereyan eden bu provakatif eylemi gerçekleştirenleri derhal açığa çıkarılmasını istiyoruz. Umarız bu olay da Roboskî, Madımak ve diğer yapılan katliamlar gibi üstü örtülerek kapatılma yoluna gidilmeyecektir.” Lice Kaymakamı Özer Özbek'in “Vurma varsa eğer kendilerini vurmuş olabilirler” şeklindeki sözlerine tepki gösteren Ekinci, kaymakamın bu söylemin faşist ve ırkçı militarist bir düşünce olarak değerlendirdiklerini ifade etti.Açıklamanın ardından kayıp yakınları 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

HABERE YORUM KAT