1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HES Projeleri iptal edildi
HES Projeleri iptal edildi

HES Projeleri iptal edildi

Kentteki sivil toplum örgütlerinin tüm çağrı ve kampanyalarına karşın inşa edilmesi planlanan Dicle Nehri üzerindeki 4 Hidroelektrik Santrali (HES) ihaleye girecek çekilmesi nedeniyle iptal edildi.

A+A-
DSİ, HES'ler için bir süre önce Dicle Nehri'nin statüsü değiştirmiş, nehir vasfından çıkarılıp “dere” statüsüne getirmişti.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Diyarbakır'da Dicle Nehri üzerinde yapılacak olan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nca (EPDK) da onaylanan 3 HES projesi, projeyi yapacak firmaların vazgeçmesi nedeniyle iptal edildi. Bu iptallerin ardından, Çermik'te yapılması planlanan bir HES projesinin daha iptal edildiği ortaya çıktı.Böylece Dicle üzerinde iptal edilen HES projesi sayısı 4'ü buldu.
Diyarbakır'daki çevre aktivistleri ve sivil toplum kuruluşları, uzun bir süredir HES'lere karşı kampanya yürütüyordu. STK'ler Dicle üzerinde 90 kilometre boyunca birbiri ardına yapılacak HES'lerin, nehrin suyunu kurutacağını ve ekolojik felakete yol açacağını belirtiyorlardı. Çevreciler bu nedenle de HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile görüşmüşlerdi.
 
Diyarbakır İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Turan Kapan, HES'lerin iptal edilmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi. Kapan, HES'lerin yapılması halinde tarihi Diyarbakır surlarının Uluslararası UNESCO Kültürel Mirası listesine adaylık sürecini de olumsuz etkileyeceğini söyledi.
 
Bir süre önce de DSİ'nin Dicle Nehri'nin statüsünü değiştirdiği ortaya çıkmıştı. Dicle'nin kent merkezinden geçen bölümünü de kapsayan yaklaşık 60 kilometrelik kısmı, "nehir" olan statüsü "dere"ye dönüştürülerek, bu kararla vadinin talana açılmasının da önünü açılmıştı.
 
Uzmanlara göre bu statü değişikliği de Dicle'nin şehir içinde kalan bölgesi olan Dicle Vadisi'nin kıyı hakkından mahrum bırakılmasına yol açıyor. Yani nehrin dereye dönüştürülerek, kıyı hakkından mahrum bırakılmasıyla nehrin 60 kilometrelik bu bölümünün kıyı şeridinde 50 metreye kadar yapı inşa edilebilmesinin önü açılmış oluyor.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT