1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hernepeş klasik batı müziği ile sahnede
Hernepeş klasik batı müziği ile sahnede

Hernepeş klasik batı müziği ile sahnede

Zürih Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yaylı Sazlar Orkestrası'nın hoca ve müzisyenleri Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı'nın davetlisi olarak geldiği Diyarbakır'da Hernepeş ve Ay Dilbere parçalarını klasik batı müzik enstrümanlarıyla çaldı

A+A-

İsviçre'nin Zürih Güzel Sanatlar Akademisi'nin pek çok ulustan oluşan Yaylı Sazlar Orkestrası, 3 yıldan bu yana Kürtçe sanat eğitimi yapan Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı'nın konuğu olarak Diyarbakır'a geldi. Orkestranın hocası Prof. Rudolf Koelman şefliğindeki orkestra Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki öğrencisi Brûsk Zanganeh'ın mezuniyeti onuruna Diyarbakır'da bir dizi konser veriyor. Sadece davetli konukların katıldığı Şehir Tiyatro Salonu'ndaki konser Johnn Sebastian Bach'ın Re minorde iki keman ve sürekli bas konçertosunu ile başladı. Edvard Grieg'in Holberg Suiti ile devam eden konser ilgi ile dinledi.

Orkestra elemanlarından Adam Skoumal'ın “Shalik” adlı eserinin dünya prömiyeri solist Brûsk Zanganeh'ın kemanı ile yapıldı. Orkestranın sürprizi ise Koma Berxwedan'ın Hernepêş eseri oldu. İzleyicilerin büyük bir ilgi ile izlediği, alkış ve ıslıklarla karşıladığı parçanın ardından Aram Tigran anısına “Ay dîlberê” eseri çalındı.

Büyük ilgi gören konserde Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe konuk orkestraya çiçek vererek teşekkür ederek plaket verdi. Orkestranın menajeri İrma de Jong da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve konserin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Jong, orkestrada 13 farklı ülkede müzisyen bulunduğunu belirterek, “Böyle bir turne kültürel miras ve eğitim deneyimi anlamında oldukça verimli olacak” dedi. Mezun olan müzik öğrencilerinin halka konser verdiklerini ve bu turnenin de Kürt müzisyen Brûsk Zanganeh'ın onuruna yapıldığını bildirdi.

Aram Tigran Kent Konservatuarı müzik eğitmeni Şerko Kaniwar'ın sunduğu konsere BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna da mesaj gönderdi.Zürih Orkestrası 3 gün boyunca Aram Tigran Kent Konservatuarı öğrencileri ile atölye çalışması yapacak. Prof. Rudolf Koelman da hoca ve öğrencilere bir sunum yapacak.

Zürih Orkestrası 6 Mayıs Pazartesi günü saat 20.00'de Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde, 7 Mayıs Salı günü saat 20.00'de Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde, 8 Mayıs Çarşamba günü saat 20.00'de Fiskaya'daki Kent Terası'nda herkese açık, ücretsiz konser verecek.

HABERE YORUM KAT