1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Herkesin kazandığı sınav
Herkesin kazandığı sınav

Herkesin kazandığı sınav

Diyarbakır'da 'Kutlu Doğum Siyer Sınavı' yapıldı. Peygamber Sevdalıları Platformunun 'Kutlu Doğum' etkinliği kapsamında gerçekleştirdiği "umre ödüllü siyer sınavı" Türkiye genelinde 3 kategoride düzenledi. Siyer sınavına Diyarbakır'dan katılım yüksek oldu

A+A-
Diyarbakır'da 'Kutlu Doğum Siyer Sınavı' yapıldı. Peygamber Sevdalıları Platformunun 'Kutlu Doğum' etkinliği kapsamında gerçekleştirdiği "umre ödüllü siyer sınavı" Türkiye genelinde 3 kategoride düzenledi. Siyer sınavına Diyarbakır'dan katılım yüksek oldu.
 
PEYGAMBER SEVGİSİ
 
Peygamber Sevdalıları Platformu dönem sözcüsü Adnan Akgönül, yaptığı açıklamada, Diyarbakır genelinde 7 bin 500 kişinin sınava katıldığını belirtti. Sınavın üç farklı yaş kategorisinde gerçekleştirildiğini anımsatan Akgönül, "sınavın katılımcılar üzerinde olumlu bir iz bıraktığını" söyledi. Çalışmalarının önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı olacağını dile getiren Akgönül, küçük yaştaki çocukların umre ödülünü kazanmak için gece gündüz sınava hazırlandıklarını ifade etti.
 
“Sınava katılım istediğimizin üstünde bir oldu. Diyarbakır'da 1'inci kategoride 18 yaş üzeri bin 600 kişi, 2'inci kategoride yani 14-17 yaş grubu için 600 kişi, 3'üncü kategoride ise 625 sınava katıldı. Bunlar Diyarbakır merkez rakamlarıdır. Bunun dışında ilçelerle beraber toplam da 7 bin 500 civarında bir katılım oldu. Türkiye genelinde başvuruları hesapladığımızda elimizdeki verilere göre toplamda 40 bin civarında bir başvuru söz konusudur” dedi.
 
BÜYÜK BİR AŞKLA
 
Sınavda herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını aktaran Akgönül, “Katılanlar büyük bir aşk ve heyecanla hazırlandılar ve bunu gösterdiler. Sınav gayet güzel geçti ve sınav herhangi bir sorun ile karşılamadık. Sınava katılanların üzerinde güzel bir iz bıraktığını düşünüyorum. Umarım bu çalışmalar neticesinde iyi hazırlanan kardeşlerimiz umreyi kazanacaklardır. Umreye gidip, orada aynı zamanda Müslüman kardeşleri içinde dua edeceklerdir. Tabi küçük yaştaki çocukların da bu sınavla ilgili çalışmaları takdire şayandır. Şahit olduğumuz ve aldığımız haberlere göre gecelerini gündüzlerine katıp çalışanlar vardı. Bu çalışmalar ileriki yıllarda daha kapsamlı olacaktır” diye konuştu.
 
Sınav sayesinde 7'den 70 'e herkesin Peygamber Efendimizin hayatını öğrendiğini ifade eden Akgönül, “Herkes onu bilecek ve hayatını ona göre düzenleyecektir. Bu anlamda emeği geçen kardeşlerimiz var. Sınav öncesi ve sonrasında görev alan kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sınavda emeği geçenlerden Allah razı olsun.” diye konuştu.
 
KATILIM YÜKSEK OLDU
 
Diyarbakır'da 3'üncü kategorideki sınava başvuru sayısının beklenin üzerinde yüksek olduğunu ifa ede eden gözetmenlerden Medeni Taş, “Sınav, tatile denk geldiği için bir endişe taşıyorduk. Katılımın az olacağını düşünüyorduk. Ama Allah'a şükürler olsun ki yüksek bir başvuru oldu. Öğrenci kardeşlerimiz bu manada ciddi bir bilinçlenme içerisindeler. Geçen yıla oranla başvuru sayısı 2 katına çıktı. Bu da halkımızın Peygamber Efendimize olan teveccühünün en bariz örneğidir.” dedi.
 
KAYBEDİNİ OLMAYAN SINAV
 
Muharrem Göçtürk ise duygularını şöyle ifade etti; “Bölgede ve ülkede öyle insanlar yetişiyor ki, Peygamberimizin hayatını bilmiyorlar. Ama bu sınav vesilesiyle Peygamber Efendimizin hayatını öğreniyorlar. Bu sınav insanları ona teşvik ediyor. Umre ödülü de gönüllerini hoş etmektir ama bir bahanedir. Bu sınav da amaç Peygamberin hayatını öğrenmektir. Umre 'ye gitmeyenler de sınavı kaybettiklerini düşünmesinler. Bu sınavın kaybedeni yoktur. Peygamber Efendimizin hayatını öğrenerek en büyük kazanç sağlanıyor. Bu sınavın tüm Türkiye genelinde yaygınlaşmasını diliyorum.” 
 
PEYGAMBERİMİZİ TANIDIK
 
Sınava girenlerden Selim Oral, siyer sınavının gayet yararlı ve güzel bir uygulama olduğunu belirterek, “Sınav vesilesiyle hem dünya meşgalesinden kurtulup bir anlık da olsa Peygamberimizin hayatını öğreniyoruz. Hem de burada kendi bilgilerimizi güncelleştiriyoruz. Bunun sonucunda da gayet güzel bir ödül olan umre ödülünü kazanma şansımız doğuyor. Peygamber Sevdalılarına teşekkür ediyorum. Bu sınav hem Peygamberimizi insanlara tanıtıyor. Hem de insanların siyer hakkındaki görüşlerini geliştiriyor. Peygamberimizi daha güzel tanımamıza vesile oluyor. Peygamberimizin hayatından örnekler alıp kendi hayatımıza uygulamamıza vesile oluyor.” şeklinde konuştu.
 
Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Sadık Böğüç, “Allah bu sınavı yapanlardan ve girenlerden razı olsun. Bu tür sınavların devamını diliyoruz. Sorular da gerçekten çok güzeldi ve bütün sorularda ders verici nitelikteydi.” diye konuştu.
 
SINAVDA HİÇ ZORLANMADIM
 
Sınavda hiç zorlanmadığını ifade eden Mehmet Sait Alp, “Sınav sorularının soruları hepsi de güzeldi. Çünkü peygamber efendimizin hayatı ile ilgiliydi. Peygamberimizin yaptığı savaşlarla ilgili sorular çıktı. Çok beğendim bence herkes sınava girmelidir. Kitap hem akıcı hem de kendimizi kitabın içinde hissediyorduk. Ama girmeyenler için bir şey diyemeyiz. Burada peygamber efendimizin girdiği savaşları savaşlarda kaç şehit verdiği ve daha peygamber ile ilgili birçok bilgi öğrendik.” dedi.

HABERE YORUM KAT