1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Herkesi etkileyebilen hastalık Artrit
Herkesi etkileyebilen hastalık Artrit

Herkesi etkileyebilen hastalık Artrit

“12 Ekim Dünya Artrit Günü” nedeniyle açıklamalarda bulunan Diyarbakır Halk Sağlığı Müdür Dr. Fatih Mehmet Aslan, Artrit'in çocuklar da dâhil her yaştan insanı etkileyebildiğini belirterek, yaşla birlikte Artrit'in görülme sıklığının da arttığını vurgulad

A+A-
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdür Dr. Fatih Mehmet Aslan, “12 Ekim Dünya Artrit Günü” ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Artrit'in bir veya birden fazla eklemin (ayak bileği, el bileği, diz vb. gibi) iltihaplanması ya da dejenere olması, eklemlerde ağrı, şişme ve sertleşmeye yol açan hastalıkları anlatan bir olduğunu anlatan Aslan,  Artrit'in çocuklar da dâhil her yaştan insanı etkileyebildiğini belirterek, yaşla birlikte Artrit'in görülme sıklığının da arttığını söyledi.
 
'Sebebi tam olarak bilinmiyor'
 
Eklem kıkırdağının çeşitli sebeplerden dolayı hasara uğraması eklemi oluşturan kemiklerin birbirini sürtmesi, ağrıya ve şekil bozukluğuna neden olduğunu belirten Dr. Aslan, ”Artrit'in ne sebeplerle ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin oluşumunda önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Artritin en yaygın görülen iki türünden biri osteoartrit diğeri romatoid artrittir. Diğerleri Damla Hastalığı (gut), Lupus ve Reiter sendromudur” dedi.
 
Kadınlarda 3 kat daha fazla
 
Romatoid Artrit'in kadınlarda erkeklere oranla 3 kat, sigara kullanıcılarında ise, sigara kullanmayanlara oranla 4 kat daha yaygın olduğunu belirten Aslan,  “Romatoid Artrit ve Osteoartrit hakkında şunları söyledi:” Romatoid Artrit (RA); Bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına yol açan kronik, enflamatuvar bir otoimmün bozukluk olarak tanımlanmıştır. Engelleyici ve ağrılı bir durumdur, ağrı ve eklem aşınması sebebiyle önemli oranda hareket kaybına yol açabilir.
 
Hastalık sıklıkla vücuttaki deri, kan damarları, kalp, akciğer ve kaslar gibi birçok eklem dışı dokuyu da etkilediği için sistemiktir. Romatoid artriti diğer artrit formlarından ayıran semptomlar aynı anda birçok eklemin yumuşak dokusunun şişmesi ve enflamasyonudur. Romatoid artritin ağrısı sabahları genellikle daha ağırdır ve gün boyu azalmaktadır” diye konuştu.
 
'Tedavide erken tanı önemli'
 
Osteoartrit'in eklemlerde tutukluk ve ağrıyla yavaş yavaş kendini gösterdiğini dile getiren Diyarbakır Halk Sağlığı Müdür Dr. Fatih Mehmet Aslan, “Bazen sadece hafif bir tutukluk hissedilir bazen de  eklemlerdeki çatırtılar (krepitasyon), yumrulu kemik çıkıntıları (özellikle ellerde) ve hizasını kaybetmiş eklemler gibi rahatsızlıklar gelişebilir. Hastalık genellikle elleri, omurgayı, diz ve kalçaları etkiler” şeklinde konuştu.  
 
Artritin tedavisinde doğru ve erken tanı ile  hastanın tedaviye uyumunun çok önemli olduğunu vurgulayan Aslan, “Sağlıklı bir yaşam tarzı ve sağlıklı alışkanlıklar artritin seyrini olumlu olarak etkilemektedir. Düzenli egzersiz, ideal vücut ağırlığının korunması, stresten ve sigaradan uzak kalınması ve  düzenli uyku hastalık belirtilerinin azalmasına yardımcı olmakta ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT