1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Herhalde Demirtaş'ın dili sürçmüştür'
'Herhalde Demirtaş'ın dili sürçmüştür'

'Herhalde Demirtaş'ın dili sürçmüştür'

Kurtulmuş'tan Demirtaş'a cevap: Üzerinde fazla durmamak lazım

A+A-
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili Taksim'i Kabe'ye benzeten açıklamalarına ilişkin, “Bazen siyasetçilerin dili sürçer, bazen gönlü sürçer. Üzerinde de fazla durmamak lazım. Seçim zamanlarında siyasetçiler bazen böyle heyecanlanırlar, maksadını aşan sözler ortaya koyarlar” dedi. 
 
“BAZEN SİYASETÇİLERİN DİLİ SÜRÇER, BAZEN GÖNLÜ SÜRÇER”
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili Taksim'i Kabe'ye benzeten açıklamalarıyla ilgili sorulan soruya Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bazen siyasetçilerin dili sürçer, bazen gönlü sürçer. Herhalde Demirtaş böyle bir şeyi kast etmiş olmaması lazım. Bu memlekette 77 milyon vatandaşımızın hepsi bu milletin Kabe'sinin neresi olduğunu bilir. Bu milletin Kabe'si konusunda hiçbir tartışmayı millet yaşamaz. Hiçbir tartışmanın da yaşanması anlamında buna müsaade etmez. Şahsen ben dil sürçmesi, gönül sürçmesi olarak bunu görüyorum. Fevkalade yanlış bir ifade olarak değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Üzerinde de fazla durmamak lazım. Seçim zamanlarında siyasetçiler bazen böyle heyecanlanırlar maksadını aşan sözler ortaya koyarlar. Bu milletin bir tanesi Kabe'si vardır. Başka hiçbir yer bu milletin ne dün Kabe'si oldu. Ne bugün Kabe'sidir, ne de başka bir zaman Kabe'si olacaktır. Kabe gibi bütün vatandaşlarımızın ortak kutsal değeri olan hatta İslam dinine mensup olmayan yurttaşlarımızın bile bu ülkenin bir kutsalı olarak kabul ettiği bir kavramı böyle gelip günlük siyasi polemiklerin içerisinde kullanmaya kalkışmakta bir dil sürçmesidir, bir gönül sürçmesidir. Bir tane Kabe'miz vardır. Yöneldiğimiz bir tane istikamet var. Başka bir istikamete dönenlerin de Kabe'sini kabul etmeyiz.”
 
“ASLA BU SÜREÇ DURMAYACAKTIR, DURDURULAMAYACAKTIR, HİÇBİR ŞEKİLDE ENGELLENEMEYECEKTİR”
Çözüm süreciyle ilgili sorulan soruya ise Kurtulmuş, şunları kaydetti:
“Çözüm süreci siyasi bir süreçtir doğru ama çözüm süreci siyasi bir süreç olduğundan daha çok insani bir süreçtir. Yaklaşık 30 yıl devam eden 40 binin üzerinde insanımızın ölmesine neden olan, 1.2 trilyon dolar Türkiye'nin maddi kaybına neden olan bir büyük çatışmadan bahsediyoruz. Dolayısıyla son derece acı 30 yılı bu millet bir daha asla yaşamak istemiyor. Evlatlarımızın dağlarda kaybolmaması için, insanlarımızın şehit olmaması için biz bu sürecin gerçekten başarıyla sonlandırılması için siyasi iradeyi ortaya koyuyoruz. Bu mesele artık sadece hükümetin sadece siyasi partilerin meselesi olmaktan çok daha öte noktaya gelmiştir. Çözüm süreci milletin meselesidir. 77 milyon yurttaşımızın tamamının meselesidir. Çözüm sürecinin bir numaralı muhatabı da milletin bizzat kendisidir. Hangi olumsuzluk, provokasyon olursa olsun, hangi zaman dilimi içerisinde hangi zorluklarla karşılaşırsak karşılaşalım asla bu süreç durmayacaktır, durdurulamayacaktır, hiçbir şekilde engellenemeyecektir.” 

HABERE YORUM KAT