1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Her yerde kendi dilinde konuş
Her yerde kendi dilinde konuş

Her yerde kendi dilinde konuş

21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde yapılan açıklamalarda, “Her yerde kendi dilinde konuş” mesajı verildi.

A+A-

Diyarbakır’daki etkinlikte konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, anadil hakkının evrensel bir hak olduğunu hatırlatarak, anadil hakkı olmadan yaşamın bir anlam taşımayacağını söyledi. Kürtçe üzerindeki baskılar artıkça varlık mücadelesinin o kadar fazla olacağını belirten Irmak, “Dil ve kültür için verilen savaş yaşamın kendisidir” dedi.
 
 
21 Şubat Dünya Anadil Günü etkinlikleri kapsamında KURDİ-DER ve DTK tarafından açıklama yapıldı. DTK binası önünde yapılan açıklamaya DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP milletvekilleri Nursel Aydoğan, Feleknas Uca, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı, Gültan Kışanak, Eğitim Sen ve SES yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı. Dünya Anadil Günü için hazırlanan Kurmanci, Kurmancki kelimelerin yazılı olduğu cep kitapçığının dağıtıldığı açıklamada sık sık "Be ziman jiyan nabe" sloganları atıldı.
 
 
DTK Dil Komisyonu üyesi İrfan Babaoğlu, Kürtlerin, devletin Kürtçe üzerinde geliştirdiği inkar ve imha politikalarına rağmen yıllardır direndiğini belirterek, “Demokratik özerklik inşası etrafında Kürtçemizi geliştirelim. Asimilasyon politikasının amacına ulaşmaması için Kürtçe'yi yaşamın her alanında kullanarak, Kürt halkına dönük bu çabaları boşa çıkaralım” dedi.
 
DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ise anadil hakkının evrensel bir hak olduğunu hatırlatarak, anadil hakkı olmadan yaşamın bir anlam taşımayacağını söyledi. Kürtçe üzerindeki baskılar artıkça varlık mücadelesinin o kadar fazla olacağını belirten Irmak, “Dil ve kültür için verilen savaş yaşamın kendisidir” dedi.
 
Ergani'de ise yürüyüş düzenlendi. KURDÎ-DER binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, “21 Sibatê Roja Zimanê Dayikê Ya Cîhanê Pîroz bê” pankartı ile eski hükümet binası önüne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık "Zimanê me rümeta me ye” sloganları atıldı. Saygı duruşu ardından konuşan KURDÎ-DER Şubesi Eşbaşkanı Servet Pala, “Dil halkların kimliğidir. Dilsiz bir halk varlığını devam ettiremez. Ekmek gibi su gibi temel bir ihtiyaçtır. Dil kimlik, onur ve kişilik temelinde ne adım atılması gerekiyorsa derhal atılmalıdır. Halkımız yaşamın her alanında kendi diline sahip çıkmalı ve ana dilini koruması gerekir” dedi.
 
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. KURDÎ-DER öncülüğünde, dernek binası önünde yapılan açıklamaya, HDP, DBP ve Eğitim Sen yöneticileri katıldı. "Zimane me, hebûna me ye" pankartının açıldığı açıklamada, "Ziwanê min qedexe meke!", "Em perwerdehîya bi zimane xwe dixwazım" dövizleri taşınarak, "Bê ziman jîyan nabe!" sloganı atıldı.

 

Açıklama yapan KURDÎ-DER yöneticisi Ziya Kılınç, Kürt dilinin içinde bulunduğu koşulların ulus devlet anlayışından bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi. Geçmişten günümüze Türkiye'nin Kürtlere karşı, inkar, imha, asimile etme siyasetini yürüttüğünü ifade eden Kılınç, “Türkiye Cizre, Sur, Silopi'de yaptığı katliamlarla hala kendi politikasını sürdürmektedir. Bir de utanmadan biz kardeşiz diyorlar. Eğer kardeşsek Türkiye ve Kürdistan'da Türkçe eğitim veren binlerce okul varken neden devletin açtığı bir tana bile Kürtçe okul yok. Kürt halkının kendi imkanlarıyla açtığı Kürtçe okul saldırılara maruz kalıp en sonunda da devlet tarafından kapatıldı” diye konuştu.

 

(Mahmut Oral)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT