1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Her yaş için pilates şart
Her yaş için pilates şart

Her yaş için pilates şart

Diyarbakır'ın seçkin spor Eğitmenlerinden biri olan Çağla Demirdağ Pilates' in hayatımızda ki önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Ayni zamanda Beden Eğitimi öğretmeni olan çağla hoca ; Pilatesin spordan ziyade bir rehabilite yöntemi olduğunu ve her yaşta herkesin yapabileceği bir yöntem şekli olduğunu anlattı.


Demirdag; pilatesin ilk olarak hastaları tedavi etme amaçlı ortaya çıktığını, sonrasında vücuda bir çok faydasının dışında vücuda sekil verildiği görülünce spor salonlarında yerini aldığını belirtti.


Çağımızın en yaygın rahatsızlığı olan hareketsiz kalmanın ve fıtıkların tedavisinde pilatesin önemini vurguladı.


Pilates Nedir? Pilatesin Faydaları Hakkında


Plates (Pilates) Nedir?


Pilates tekniğine ismini veren Joseph Pilates, 1880'de Düsseldorf'ta dünyaya geldi. Astım ve romatizmayla boğuşan ve çelimsiz bir çocuk olan Pilates, genç yaşta kayak ve jimnastikle ilgilenerek vücudunu geliştirdi. 1912'de İngiltere'de sirk cambazı, boksör ve dedektiflere kendini koruma dersleri veren Pilates, Birinci Dünya Savaşı döneminde düşman ilan edilerek Lancaster bölgesinde kampa alındı.


Kampta hastabakıcılık yapan ve burada kendi tekniğini geliştiren Pilates, burada askerlere tekniğini öğretti. İngiltere'de 1918'de pekçok kişinin ölümüne neden olan grip salgınından Pilates'in kampındakiler etkilenmeyince uyguladığı teknik ön plana çıktı. Savaştan sonra Almanya'da metodunu geliştirmeye devam eden ve şehir polislerine öğreten Plates, 1926'da ABD'ye göç etti ve stüdyosunu açtı. Graham, Balanchine gibi ünlü dansçıların da öğrencileri arasında yer aldığı Pilates'in yöntemi giderek yaygınlaştı. 


21. yüzyılda hala gözde olan pilates, Madonna, Hugh Grant, Britney Spears, Julia Roberts gibi ünlüler tarafından benimsendi. Güçlü bir vücut yaratmayı hedefleyen Pilates, 30-40 temel hareketle tüm vücut için kondisyon sağlıyor.

 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT