1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Her 10 kişiden 1’i zatürreeye yakalanıyor
Her 10 kişiden 1’i zatürreeye yakalanıyor

Her 10 kişiden 1’i zatürreeye yakalanıyor

Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, zatürree hastalığına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

A+A-

Keskinel, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 90 bin kişi zatürree hastalığına yakalanmaktadır. Bu vakalarda doğru tedavi ve bakım sağlanmadığı takdirde ise her yıl 3 bin kişi hayatını kaybetmektedir” dedi.


Havaların giderek soğuması, grip mevsiminin açılması ve kapalı mekânlarda geçirilen sürenin artması ile daha sık karşılaşılan zatürree konusunda doğru tedavi kadar hastalıktan korunma da ön plana çıkıyor. “12 Kasım Dünya Zatürree Günü” öncesinde Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, zatürree hastalığına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
 
Ülkemizde her yıl 3 bin kişi zatürree nedeniyle hayatını kaybediyor


 “Ülkemizde her yıl yaklaşık 90 bin kişi zatürree hastalığına yakalanmaktadır. Bu vakalarda doğru tedavi ve bakım sağlanmadığı takdirde ise her yıl 3 bin kişi hayatını kaybetmektedir” diyen Uz. Dr. İlkay Keskinel, zatürree çeşitli mikroplar veya kimyasallar nedeniyle akciğerlerin iltihaplanması ile oluşan bir hastalık olduğunu söyledi.
 
Zatürree Nasıl Bulaşır


Genellikle, hasta kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla mikrop içeren damlacıkların havaya karışması ve diğer kişilerin bunu soluması ile bulaştığını anlatan Uz. Dr. İlkay Keskinel sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:
 “Kişinin ağız, burun ya da boğazında hastalık yapmadan bulunabilen bazı mikroplar, vücut direncinin düşmesiyle hastalık yapar hale gelebilmektedir. Bunun için vücut direnci daha yüksek olan sağlıklı ve genç bireylerde çok daha kolay tedavi edilebilirken, ileri yaşı olan hastalarda ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.
 
Klimalar zatürre mikrobu taşıyor


İleri yaşlı, kronik bronşit ve kalp yetmezliği gibi kalp solunum yolu hastalığı olan, diyabetli, böbrek yetmezliği olan, bağışıklık yetmezliği bulunan, sigara ve alkol tüketen kişiler zatürree için risk grubunda olarak adlandırılan kişilerdir. Klima sistemleri, su kaynakları ya da birikintileri de zatürreeye yol açan “legionella” adlı bakteriyi barındırabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
 
Geçmeyen öksürük ve ateşe dikkat!


Öksürük, balgam, ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı, titreme, iştah azalması, kan tükürme, baş-vücut-eklem ve karın ağrıları zatürree belirtileri arasında sayılabilir. Bu tür temel belirtiler varsa en kısa sürede doktora başvurulması gerekir. Tanı için akciğer filmi, kan tahlili ve balgam incelemelerinden yararlanılmaktadır.
 
Belirtiler görüldüğünde doktora başvurmak önemli
 
Antibiyotiklerin keşfinden önce hayati tehlike yaratabilen zatürree; günümüzde başarıyla tedavi edilebilmektedir. Başka bir hastalığı bulunmayan, genç ve genel durumu iyi olan hastalarda zatürree ayaktan tedavi edilebilmektedir. Ancak 65 yaşın üzerindekilerin, altta yatan başka hastalığı olanların, solunum yetmezliği bulunanların ya da ağır zatürreesi olanların hastanede yatırılarak tedavi edilmeleri uygun olur. Tedaviye başlandıktan sonra genellikle birkaç gün içinde ateş düşer ve kişi kendini daha iyi hissetmeye başlar.
 
Sağlıklı beslenin ve sigara içmeyin
 
Zatürreeden korunmada genel sağlık tedbirlerine uyulması çok önemlidir. İyi beslenme bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Sigaradan kesinlikle uzak durulması gereklidir. Özellikle kış aylarında, kapalı kalabalık ortamlarda enfeksiyonların yayılması kolaylaşır. Zatürreeye neden olan mikroplar hava yoluyla yayılabileceğinden bu tür yerlerde mümkün olduğunca bulunulmamalı, kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.
 
Aşı korunmada önemli rol oynuyor
 
Her zatürree hastalığı aynı mikrobik etkenler ile ortaya çıkmamaktadır. Zatürreenin sık rastlanan sebeplerinden biri olan “Pnömokok” isimli mikroplara karşı aşı, risk grubundaki kişilere uygulanabilir. Pnömokok aşısı, bu mikrobun çeşitli tiplerini içerir. Bağışıklık yetmezliği olanlar, altta yatan kronik bir hastalığı bulunanlar (akciğer, kalp, böbrek, bazı kan hastalıkları ve diyabet gibi), 65 yaşın üzerindekiler ve dalağı alınmış olanlar zatürree gelişimi açısından daha büyük risk taşıdıklarından ve bu kişilerde hastalık daha ağır seyirli olabileceğinden aşı önerilmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler