1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hepatit B ihmale gelmiyor
Hepatit B ihmale gelmiyor

Hepatit B ihmale gelmiyor

Güneydoğu Nöroloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (GÜNİDER) Başkanı Doç Dr. Mustafa Çelen,Türkiye'de 3.5 milyon Hepatit-B hastası bulunduğunu ve Diyarbakır'ın da bu anlamda ilk sıralarda yer aldığını ifade ederek uyarılarda bulundu.

A+A-

İl Sağlık Müdürü Dr. Sait Avar ise Hepatit-B virüsüne karşı vatandaşların düzenli olarak test olması gerektiğini söyledi.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü olarak biliniyor. HBsAg yüzey antijeninin bulunduğu gün dünyada “Viral Hepatit Günü” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Dünya'da yaklaşık 400 milyon hepatit B ve 170 milyon Hepatit C hastası olduğu ifade edilirken,Türkiye'de bu rakam 3.5 milyon olarak açıklandı.
Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ve Güneydoğu Nöroloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (GÜNİDER) olarak Diyarbakır Ninova Park AVM'de düzenlediği etkinlikle çağın bu ürkütücü hastalığına dikkat çekti.

ÇELEN :'HEPATİT KABUS OLMAYA DEVAM EDİYOR'

Güneydoğu Nöroloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (GÜNİDER) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Çelen,alınan tüm önlemlere ve tedavilere rağmen bu hastalığın kabus olmaya devam ettiğini söyledi. Çelen,”Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz içinde bu durum ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. 2000 yılından buyana Sağlık Bakanlığının yenidoğanlardaki etkin aşılama programı sayesinde yakın gelecekte Hepatit B hastalığı tarih olacaktır. Ancak halen hazırda ülkemizde 3,5 milyon hepatit B taşıyıcısı mevcuttur. Diyarbakır'da bu noktada maalesef Türkiye'de ilk sıralarda yer almaktadır. Bu tehlikeye dikkat çekmek ve insanların duyarlı olmasını sağlamak için bu etkinliği düzenledik.” dedi.

AVAR'DAN 'KAÇAK DİŞÇİLERE GİTMEYİN' UYARISI

İl Sağlık Müdürü Dr. Sait Avar ise Hebatit-B'nin çok sinsi bir hastalık olduğuna dikkat çekerek,vatandaşların yılda en az bir kez sağlık kuruluşlarına başvurarak kontrolden geçmesi gerektiğini söyledi. Korsan diş hekimlerine gitmemeleri konusunda vatandaşları uyaran Avar,”Bizim bu etkinliği organize etmemizdeki amaç bu hastalık için bir farkındalık yaratmak ve vatandaşları uyarmaktı. Hepatit hastalıkları daha çok solunum ve ağızdan bulaşıyor. Vatandaşlarımızın yılda en az bir kez kontrol yapmaları ve kaçak diş hekimlerine gitmemeleri gerekir. Hekimlik yeterliliği olmayan ve ağızdan kaçak yollarla ilkel yöntemlerle tedavi yapan dişçiler vatandaşın sağlığını tehdit ediyor. Bu da Hepatit hastalıklarına yol açıyor.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT