1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hendeklerin arkasında kimler var
Hendeklerin arkasında kimler var

Hendeklerin arkasında kimler var

Diyarbakır Sur'da ve bölgede dar sokaklara açılan Hendek ve barikatlar, Sur İlçesinde 29.güne giren sokağa çıkma yasakları ve gelinen süreci Gazeteci Ahmet Hakan köşesine taşıdı.

A+A-

Güvenlik analisti Metin Gürcan anlatıyor.

HENDEKLERİN, barikatların ardında kimler var? Kimdir bu YDG-H’liler?
METİN GÜRCAN: Çoğu 18 yaş altı çocuklar bunlar. Ne istemediğini çok iyi bilen ama ne istedikleri konusunda kafaları karışık gençlerden söz ediyoruz. Sadece ideolojik takılmıyorlar, hayatı da yaşamak istiyorlar. Mesela Cizre’de PKK bunlara bir “WhatsApp” grubu kurmuş haberleşmeleri için. Bu gruptaki bazı çocuklar, bu haberleşme ağını kız arkadaş bulmak için kullanıyor. Ben bu durumu “füzyon radikalleşmesi” diye nitelendiriyorum. İdeoloji, küreselleşme, tepkisel yerelleşme, statü arayışı ve isyan hep birlikte bir tencerede pişiyor, ortaya da acayip bir şey çıkıyor. Ankara bu gençleri henüz anlamadı, PKK ise biraz anlamış gibi ama kullanıyor.

*

Bir tutunamamışlık da söz konusu galiba...
METİN GÜRCAN: Çoğunun aileleri 1990’larda köyden şehirlerin varoşlarına göç etmiş. Yoksullar. Köyü ve köylü değerleri bırakmışlar ama şehre de tam olarak tutunamamış. Arada kalmışlık, sıkışmışlık söz konusu... Mesela Cizre’nin kendilerine “Öz Cizreli” diyen yerlileri bunlara çok kızıyor ve onlara sonradan görme anlamında “Şık köylü” diyor ve dalga geçiyor.

*

Devlet ne yapmalı bu çocuklara karşı?
METİN GÜRCAN: Devletin resmi söyleminde bu çocuklar, “terörist” olarak nitelendiriliyor. Şu an “Ezelim, başlarına vuralım, yok edelim” tarzı bir yaklaşım söz konusu. Ama suç, bu çocukların değil. Bu çocuklar çatışmaya gitmedi, çatışma onların sokaklarına, kapılarının önüne geldi. Devlet bu gençleri önce anlamaya çalışmalı. Çünkü bunların sorunu otorite ve dayatmayla... İddia ediyorum devlet aradan bir çekilse bu gençler, PKK’nın dayatmalarına da karşı çıkar.

*

HABERE YORUM KAT