1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hemşirelik bölümü simülasyon destekli laboratuvarı açıldı
Hemşirelik bölümü simülasyon destekli laboratuvarı açıldı

Hemşirelik bölümü simülasyon destekli laboratuvarı açıldı

Dicle Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Simülasyon Destekli Eğitim Beceri Laboratuvarı açıldı.

A+A-

Hemşirelik eğitiminde, özellikle klinik uygulamalarda yaşanan sorunlara çözüm bulma düşüncesinden yola çıkarak hazırlanan ve adeta küçük bir hastanenin kurulduğu laboratuvar, Dicle Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (DÜBAP) Koordinatörlüğü tarafından "alt yapı projesi" olarak desteklendi.
 
Laboratuvarın açılışı Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Atatürk Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mahmut Mete, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berrin Ziyadanoğulları, Sağlık Yüksekokulu öğretim elemanları ve hastanelerin başhemşirelerinin katılımıyla gerçekleşti.
 
İki bölümden oluşan laboratuvarda, gerçek klinik ortamına en yakın özelliklere sahip sanal hasta odası olarak hazırlandı ve içerisinde "yetişkin hasta simülatörü" bulunuyor. Simülatör, gerçek hastalar üzerinde uygulanabilen tüm hemşirelik bakımları ve girişimsel uygulamaların, ayrıca hazırlanan senaryolarla acil ve yoğun bakım gerektiren kritik hasta bakım uygulamalarının yapılmasına imkan veriyor. Öğrenciler simülatör destekli eğitim sayesinde, birçok kez deneyerek beceri geliştirme, ekip çalışması yapma, acil durumda karar verme vb. konularda deneyim kazanabilecekler.
 
Gerçek hastaya yakın maketleri inceleyen ve bilgi alan Rektör Saraç, “Herkesin istifade etmesini istediğimiz projeleri destekliyoruz. Bugünde alt yapısı tamamlanan laboratuvar ile öğrencilere yararlı bir uygulama alanı oluşturuldu. Öğrencilerimize teorik bilgilerin yanı sıra pratik bilgilerle öğrenimlerini pekiştirmeyi amaçladık. Hastanemiz bölgenin tüm hastalarına hizmet veriyor. Hemşire adayı öğrencilerimizin de müdahale şekline vakıf olması gerekiyor. Simülasyon Destekli Eğitim Beceri Laboratuvarının buna büyük katkı sunacağına inanıyorum” dedi. Rektör Saraç, açılışın sonrasında doğuma hazırlık sınıfını da gezerek, öğretim üyeleri ile sohbet etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler