1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hemşirelerden görev tanımı talebi
Hemşirelerden görev tanımı talebi

Hemşirelerden görev tanımı talebi

Diyarbakır'da Hemşireler Haftası nedeniyle açıklama yapan sağlık emekçileri, hemşirelerin görev tanımının yasayla düzenlenmesini talep etti.

A+A-
Burada konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay, sağlık alanındaki mobbinge ve şiddete karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
 
SES Diyarbakır Şubesi üyeleri, Hemşireler Haftası dolayısıyla yürüyüş düzenleyip, açıklama yaptı. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde biraya gelen sendika üyelerine, Diyarbakır Tabip Odası, Pratisyen Hekimlik Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Eczacılar Odası üyeleri de destek verdi.
 
Hastane önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, buradan hastane yerleşkesi içerisinde yer alan Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği'ne kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından açıklama yapan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Selma Atabey, kadınların toplumun her alanında olduğu gibi sağlık alanında da var olmaların rağmen emeklerinin görünmez kılındığını ifade etti.
 
'Hemşirelik tanımlı bir meslektir'
 
Hemşirelik Kanunu'nun iş ve meslek sınırlarını belirleyen maddelerinin pratikte işlenmediğine ve pek çok kurum ve alanda, hemşirelerden sağlık sisteminin tüm boşluklarını doldurmaları ve tüm hatalarını göğüslemelerinin beklendiğini dile getiren Atabey, “Hemşirelik tanımlı bir meslektir ve çalışma alanının sınırları, hemşirelerin verdiği hizmetin değeri ve önemi göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.
 
'Mücadelemiz sürecek'
 
Ebelik ve hemşirelik mesleğinin bağımsızlığı ve onuru için taşeron, sözleşmeli, vekil kadrolu tüm çalışanlar olarak hep birlikte mücadele edeceklerini de kaydeden Atabey, “Sağlıktaki yıkım yasalarını örgütlü mücadelemizle ortadan kaldıracağımıza olan inancımızla ebeler ve hemşireler haftamızı kutluyoruz” şeklinde konuştu.  Yapılan açıklamanın ardından konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay da sağlık alanındaki mobbinge ve şiddete karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
 
Sağlık emekçileri konuşmalar sonrası alkışlarla açıklamalarını noktaladı.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT