1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hem müzisyen,hem lokantacı
Hem müzisyen,hem lokantacı

Hem müzisyen,hem lokantacı

47 yaşındaki Mehmet Barut, tabiri caizse on parmağında on marifet denilen insanlardan biri.

A+A-
Müziğe, sanata ve doğaya aşık olan Diyarbakır sevdalısı, yaklaşık iki yıl önce hizmete açtığı ve 'Çömlekte Güveç' Adını verdiği işyerinde, hem doyumsuz müzikler sunuyor, hem de gelen müşterilere tadına doyumsuz lezzetli yemekler hazırlıyor.
 
Mehmet Barut, yaklaşık 26 yıldan bu yana müzik ve sanatla iç içe.1967 doğumlu Diyarbakır sevdalısı Mehmet Barut, 1979 yılından bu yana iç içe olduğu müzik ve sanat dünyasında birbirinden güzel projelere imza attı.
 
İlk olarak mahallede loğ adı verilen taşların üzerinde cümbüş çalarak müziğe başlayan ve daha sonra, bağlama ve keman çalarak, neyzenlik yapan Mehmet Barut, mahalle düğünlerinde sahnelerde şarkılar ve türküler söyleyerek, kısa zamanda bütün Diyarbakır'ın tanıdığı bir sima haline geldi.Aynı zamanda saz sanatçısı olan ve 10 yıl boyunca valilik korosunda görev yapan Mehmet Barut, şarkı sözleri de yazıyor.
 
Müzik repertuarı bir hayli geniş olan Barut, sık sık sahnelere çıkıyor. Bundan iki yıl önce stüdyoda arkadaşlarına yemek hazırlarken, yaptığı yemekler çok beğenildi. Arkadaşlarının ısrarlı talepleri üzerine, lokanta açmaya karar verdi. Sloganı 'iyi hizmet, kaliteli yemek ve saygıda kusur etmemek, hijyene dikkat etmek'.
 
'Amacımız, müşteri memnuniyetine azami ölçüde dikkat etmek' diyen Mehmet Barut, 'Çömlek keyfi' Adını verdiği işyerinde, tadına doyumsuz yemekler çıkararak, damak keyfine hitap ediyor.
 
Merkez Yenişehir İlçesi Ofis kütüphane karşısında hizmete açtığı 'Çömlekte Güveç' Adını verdiği işyerinde,müşterilerine hizmet sunarken, yaklaşık 42 gün sonra dükkanı yandı
'İşlerim çok iyi gidiyordu, birden dükkânım yanınca, perişan oldum.Ama yine de şükrediyorum ki, kimsenin canına zarar geldi, olan mala olsun, cana zarar gelmesin. Müşterilerim saygın ve seçkin insanlardan oluşuyor. Çoğuyla zaten yıllardan beridir tanışıyoruz.
 
İnanın abartmak için söylemiyorum. Ama İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentler ve yabancı ülkelerden gelen hemşehrilerimiz var. Burada yemek yemeden kesinlikle Diyarbakır'dan ayrılmıyorlar.
 
İlgi bir hayli fazla. Dükkanda müzik aletlerinin tümü mevcut. Müşterilerimiz bir yandan cümbüş eşliğinde müzik dinlerken, öte yandan enfes menümüzden yemekler yiyor.
Özellikle çocukları ve eşleriyle gelen bir hayli müşterilerimiz var. Fiyatlarımız da, son derece cazip olduğu için, oldukça geniş bir kitleye hitap ediyoruz.
 
Çömlekte güveç, kemikli kavurma (süt danası), çömlekte hindi ve bamya, ekşili meftune, kibe bumbar, bulgur, pirinç var. Sabahları ise kavurmalı çorba, kemikli kavurma, patlıcanlı, baba kanuç, çiğköfte, bütün yemeklerimiz mevcuttur.
 
Ayrıca, evlere ve işyerlerinden çömlekte güveç siparişleri alıyoruz.Muhtelif siyasi partilere mensup il ve ilçe başkanları, milletvekilleri, STK başkanları ve yöneticileri, belediye başkanlar, sanatçılar ve kente gelen Bakanlar sık sık iş yerimize gelerek, zengin menümüzden tadıyorlar.
 
Yemeklerimizin en büyük özelliği ise, 14 saat boyunca kısık Ateşte pişiriyor olmamız. Böylece yemek olabildiğince lezzetli bir hale geliyor.
 
Yaklaşık 26 yıldır müzisyenlik de yapıyorum. Müzik ve sanatla iç içeyim. Hem sanatımı ve müziğimi ve hem de mesleğimi bir arada icra etmekten büyük mutluluk duyuyorum.
Zaman zaman yaşanan olaylar, hepimizi olduğu gibi, bizleri de fazlasıyla üzüyor. Diyarbakır, peygamberler, sahabeler ve evliyalar kentidir. Bir çok medeniyete beşiklik etmiş olan bu kente sahip çıkmak hepimizin başlıca görevlerindendir. Güzelce ve huzurla yaşamak varken, bu şiddet ortamına ne gerek var? Olan yine bizlere oluyor. İnsanlarımız, gençlerimiz maalesef henüz yaşamlarının baharından aramızdan ayrılıyorlar. Bunlar bizleri derinden üzmekte.
 
Artık el birliğiyle bu kadim kente yaraşır bir şekilde hareket etmektir. İşyerimize bir defa gelen, artık sık sık gelmeden yapamıyor.Hijyene son derece dikkat ediyoruz. Hijyen ve lezzet, olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor'.
 

HABERE YORUM KAT