1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hem işgal ediyor, hem de sahipleniyor
Hem işgal ediyor, hem de sahipleniyor

Hem işgal ediyor, hem de sahipleniyor

Diyarbakır’da seyyar satıcı sorunu günden güne büyüyor, özellikle kentteki hastane ve turistik mekanları önünde biriken seyyar satıcılar, cadde ve yolu işgal etmekle kalmıyor, işgal ettiği bölgenin çevresini de tapulu malı gibi sahipleniyor.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesi hastaneler ve hemen hemen bütün turistik mekanların girişlerinde seyyar araçlarıyla bölgeyi işgal eden, cadde ve yollarda trafiğin aksamasına, toplu taşıma araçlarının yolcu indirip bindirdiği durakların işgali ve büyük bir görüntü kirliliğine yol açan seyyar satıcılar, adete bölgeyi işgal altına almış durumda.


Semt pazarlarına gitmek istemiyorlar


Diyarbakır’da semt pazarlarının kurulmasına rağmen buralara gitmek istemeyen seyyar satıcıların merkezdeki sayısı her geçen gün artıyor. Yıllar önce kent merkezindeki seyyar satıcıların bir arada ve bir düzende olması için Diyarbakır’daki belediyeler tarafından hayata geçirilen semt pazarları ile kent, seyyar satıcılardan boşalan sokaklarla rahat bir nefes almıştı.


Her geçen gün sayıları artıyor


Pazarların kurulmasının üzerinden uzun bir süre sürenin geçmesine rağmen tekrar çarşı merkezine akın eden bir grup seyyar satıcı, konuşlandıkları yerlerden vazgeçmek bilmezken, her geçen gün bu sayının arttığı gözlemlendi. Sürekli olarak bölgeyi işgal edenlerin dışında bir de yaz mevsiminde ayran, su gibi satıcılar ile mübarek Ramazan ayında da şerbet, tatlı vb gibi çeşitli satıcıların da eklenmesiyle bölge adeta semt pazarını andırıyor.
Diyarbakır Hastaneler kompleksi girişi, inanç turizmin önemli merkezlerinden Hz. Süleyman ve sahabeler türbesi girişi ve etrafını adeta mesken tutan seyyarlara yönelik ilgili belediyelerin çalışmaları yetersiz kalırken, aynı manzaranın şehrin birçok noktasında yaşandığı görüldü.


Hem yaya hem de araç geçişini engelliyor


Çirkin görüntü oluşturan bu manzara zaman zaman trafiğin de aksamasına neden olurken, kaldırımlarda adeta işgal altına alınmış durumda. İşgal nedeni ile yollarda yürümek isteyen vatandaşlar ise araçların geçişini engelliyor. Kimi seyyar satıcı işi daha da abartıp çevresini tapulu malı gibi sebze meyve kasalarıyla kapatarak oradaki hakimiyetini gösteriyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler