1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Helikopterle bayram sevkiyatı
Helikopterle bayram sevkiyatı

Helikopterle bayram sevkiyatı

DİYARBAKIR - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde askeri konvoy geçişlerinde sıkça karşılaşılan mayınlı tuzakları önlemek için Genelkurmay Başkanlığı talimatıyla Mehmetçiğin daha güvenli ulaşımını sağlamak amacıyla başlatılan hava sevkıyatı bayram öncesi

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı'nın PKK saldırıları nedeniyle asker sevkıyatlarını hava yoluyla yapılmasını istemesi üzerine Diyarbakır kırsalındaki karakollarda görev yapan ve bayram iznine gidecek askerleri taşıyan helikopter hareketliliği yaşanıyor.

Bingöl saldırısının ardından bir emir yayınlayan Genelkurmay Başkanlığı, PKK saldırısı riski olan bölgelerde asker sevkıyatlarının karadan yapılmaması talimatını verdi. Yayınlanan emirde tezkere alan, izine giden ve birliklerine yeni teslim olan askerlerin helikopterlerle havaalanı olan illere sevk edilmesi istendi. Buna göre kırsal bölgede görev yapan askerler helikopterlerle havaalanı olan il merkezlerine, buradan da uçaklarla gidecekleri yerlere gönderiliyor.

Diyarbakır, Elazığ ve Van'da bulunan Kabul ve Toplanma Merkezleri'ne katılan askerlerden de birlikleri kritik noktalarda olanlar, belirli dönemlerle helikopterlerle sevk edilirken, Kurban Bayramı iznine gidecek askerler ve birliklerine katılmak üzere Kabul ve Toplama Merkezi'ne gelen yeni erler helikopterler tarafından taşınıyor. Yeni planlama kapsamında Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı General Galip Deniz Kışlası helikopter pistinde yaşanan hareketlilik dikkat çekti. Piste inen helikopterler bayram iznine giden askerleri bırakırken, aynı helikopterler birliklerine yeni gidecek erleri alarak tekrar havalanıyor.

 

(AKK-AŞ-Y)