1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Helikopterden ateş açıldı
Helikopterden ateş açıldı

Helikopterden ateş açıldı

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde, askeri helikopterden atılan bir cisim ile başladığı belirtilen ve İçişleri Bakanlığı’nın “Güvenlik” gerekçesi ile müdahale edilmeyen yangın 4’cü gününde devam ediyor.

A+A-

Belediyelerin ve köylülerin kendi imkanları ile söndürmeye çalıştığı yangında sadece ormanlık alanlar değil yerleşim yerleri ve tarım arazileri de zarar gördü.

Lice Belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli  7 köyün hasar gördüğü belirtilirken, ev, bağ ve bahçelerin de yandığını belirterek, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi. “Amaç, tekrar topraklarından çıkarmak ve köyleri boşaltmaktır” diyen Zuğurli, “Ama halk buna karşı direniyor dedi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık (Firdevs) köyünde dün akşam saatlerinde askeri bir helikopterden atıldığı belirtilen bir madde sonucu başlayan orman yangını, Çağlar (Cinezur) köyüne kadar uzanan geniş bir alanı küle çevirdi. 3 gündür geniş bir alanda devam eden yangın, dün sabah saatlerinde kontrol altına alınsa da öğle saatlerine doğru tekrar başladı. Önceki gün akşam saatlerinden itibaren bölgede başlatılan operasyon kapsamında yapılan top atışları nedeniyle Lice ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Güçlü (Celika) köyünün etrafında yangın çıktığı, çıkan yangının kısa sürede köyün içerisine kadar girerek bir çok evin yanmasına sebep olduğu belirtildi. Yine Fis Ovası kırsalında askerlerin başlatılan operasyon sırasında büyük bir yangın çıkmıştı. Çıkan yangın, Lice ve Hani-Köcaköy üçgeninde büyüdü. Güçlü ve Arıklı köyleri civarına helikopterden açılan ateş sonucu en az 10 hektarlık alan kül oldu. Güçlü ve Arıklı köylerinin içine kadar sıçrayan yangından evler yanmaya başladı. 

Helikopterden ateş açıldı

Askerlerin saldırısı sonucu çıkan yangına dönük devlet yetkililerinin hiçbir girişimi olmazken, çevre köy ve ilçelerden yangını söndürmek bölgeye giden yurttaşlar, askerlerin Duru Karakolu civarı ile Diyarbakır yönünden Kocaköy ilçesi girişinde kurduğu arama noktalarında engellenerek, geri çevriliyor. Güçlü (Celik) ve Arıklı (Huseynik) köyleri arasında kalan bölgede öğlen saatlerinde helikopterlerden açılan ateş sonucu da yangın çıktı. Helikopterden açılan ateş sonucu çıkan yangın kısa sürede Güçlü ve Arıklı köylerinin içine kadar geldi.

Köyler yandı

Rüzgarın etkisi nedeniyle yangını bir türlü kontrol altına alamayan Güçlü ve Arıklı köyü sakinleri, patika yollara çıkarak yanmaktan kendileri son anda kurtardı. Her iki köyde bulunan evlere kadar dayanan yangın sonucu köylülerin, tüm ekili arazi, bağ ve bahçeleri de küle dönerken, elektrik direklerinin yanması sonucu bölgede elektrikler de kesildi. Köylerde birkaç evin de yandığı görülürken, yurttaşlar otlatmaya çıkardığı büyük ve küçükbaş hayvanlarını ise yangının olduğu alandan çıkarmaya çalışıyor. 

‘Helikopter, gözümüzün önünde yaktı’
 
Yaşanan yangın ile ilgili gazetemize konuşan Lice belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli, çıkan yangının dün sabah saatlerinde kontrol altına alındığını, ancak öğle saatlerinde tekrar başladığını söyledi.

Zuğurli yangın ile ilgili gelişmeleri şöyle anlattı: “Biz milletvekillerimizle birlikte alana gittiğimizde helikopterlerin aşağıya yanıcı madde attığını da gözlerimizle gördük. On dakika sonra yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyük bir yangın çıktı. Geniş bir alana yayıldı. Akşam 21.00-22.00’a kadar iş makineleri ve itfaiyelerle müdahale ettik. Sabah saatlerinde tekrar helikopterler ilçede havalanmaya başladı. Ondan sonra Lice’ye bağlı bir mezarda yangın başladı. Öğlen saatlerinde de söndürüldü. Şuanda da iş makineleri orda çalışıyor geliş güzergahlarında başka yer sıçramasında diye çalışıyoruz ama rüzgar etkili olursa iş makineleri de çare olmuyor.”
 
7 köyde büyük hasar
 
Çıkan yangında sadece ormanlık alanın değil yerleşim yeri köylerin, bağ, bahçe ve tarım arazilerinin de yandığını belirten Zuğurli şöyle devam etti: “Arkadaşlarımız şuan alanda hasar tespit çalışması yapıyor. Hala net değil ama yaklaşık 7 köyün olduğunu biliyoruz. Evler de yandı ancak henüz yanan evlerin tespitini daha yapmadık. Biz vekillerimiz aracılığıyla Orman Bölge Müdürlüğü ile irtibat kurduk.

Vekilimiz İdris Baluken de İçişleri Bakanlığı ile görüşmüştü. İçişleri Bakanlığı’nın buna izin vermediği ortaya çıktı. Orman Bölge Müdürlüğü’nün onay verdiğini ama İçişleri Bakanlığı ‘güvenlik’ gerekçesiyle hiçbir aracın gitmesine izin vermemiş. Destek istedik ama bundan dolayı destek gönderilmedi. 3 gündür devam eden bir yangın var. İlk başta köylülerin kendi imkanları ile söndürmesine izin vermediler. Fis muhtarı beni aradı ve ‘Biz yukarıya dağlık bir alanda yangın var. Köylüler yangına müdahale etmeye gidiyor. Askerler önce izin veriyor ve köylüler yukarı çıktıktan sonra ateş ediyorlar. Anons yapıp ‘çabuk oradan inin’ diyorlar. Daha sonra da izin vermiyorlar. Biz yaklaşık 6-7 saat yangın bölgesine gidemedik. O süre içinde her yer kül olmuştu.”
 
‘Amaç, halkı tekrar topraklarından çıkarmak ve köyleri boşaltmaktır’
 
Lice’nin boşaltılmak istendiğini ifade eden Zuğurli, “Lice’nin tarihine bakıldığında direnişiyle ön planda oldu. Halen de öyle. Bu buraya yönelmeleri için bir amaç mıdır? Tabi ki de bir amaçtır. Biz bu şekilde değerlendiriyoruz. Halkı tekrar topraklarından çıkarmak, köyleri boşaltmak esas temel neden budur diye düşünüyoruz. Çünkü bu şekilde köylerin, bağların, bahçelerin hep birlikte ateşe verilmesi ‘buradan çıkın gidin’ deme anlamına geliyor. Ama yangına rağmen halkın oradan çıkmadığını gördük. Ve direndiğini gördük. Bu bize de güç verdi.

En ufak bir şey de halkı oraya yönlendirmeye çalışıyoruz ve biz de anında müdahale ediyoruz Şimdi de tedbir alıyoruz. Var olan olaylar elektrikten bir sigaradan çıkmış bir yangın değil bunu biliyoruz. Yapılan operasyonlar sonucudur. Bir silahı ateşlediğinizde de çalıyı yakabiliyor. Operasyon bölgesinde yangın oldu zaten. Operasyonlar da düne kadar devam ediyordu. Ama her an sıkıntı olabilir” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler