1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hekimler protestosu!
Hekimler protestosu!

Hekimler protestosu!

Diyarbakır'da bulunan sağlık kuruluşları, Dicle Üniversitesi Hastaneleri'nde dün intörn doktorunun bir hasta yakını tarafından darp edilmesini kınayarak, hekim şiddetine karşı caydırıcı cezaların uygulanmasını istedi.

A+A-
Diyarbakır Tabipler Odası ve SES Diyarbakır Şubesi, intörn doktoru Ufuk Mert'in dün hasta yakını tarafından darp edilmesine tepki gösterdi. Dicle Üniversitesi Başhekimliği önünde yapılan protesto açıklamasında doktorlar "Köle değil doktoruz", "Şiddete hayır" ve "Sağlık emekçilerine uzanan eller kırılsın" dövizleri taşındı.
 
Doktorlar adına açıklama yapan İntörn Dr. Emin Karataş, 2002 yılında uygulamaya başlanan ve hala devam eden sağlıkta dönüşüm programının sağlık emekçilerini kaosa sürüklediğini ifade etti. Sağlıkta dönüşüm programının içeriği ile sağlık çalışanlarının haklarının ihlal edildiğini belirten Karataş, sağlık çalışanlarının can güvenliğinin kalmadığını belirtti.
 
'Sağlık çalışanlarına yönelik saldırı hak arama yöntemi değildir'
 
Hizmetlerin sunumunda daha kaliteli olabilmesi için sağlıkçıların memnuniyetini arttırıcı çalışmaların yapılması gerektiğini söyleyen Karataş, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin hiçbir zaman hak arama yöntemi olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çekti. Karataş,"Bu olay hekimin bireysel hakları olan bir çalışandan ziyade toplum algısında hizmetkar statüsüne indirgenmiş olmasının bir sonucudur. Kamuoyunda hekimin hedef olarak gösterilmesi hekim şiddetine karşı gerekli hassasiyetin gösterilmemesi, caydırıcı cezaların uygulanmaması nedeniyle benzer durumların yaşanması kaçınılmaz bir hale gelmiştir" diye belirtildi.
 
Karataş, 6. sınıf tıp öğrencileri olan İntörn doktorların ucuz iş gücü olmadığını, hemşire ya da personel olmadığının altını çizerek, işgücü açığını kapatmak için eğitim adı altında yaptırımlar, angarya işler intörn doktora karşı olan hekim algısını yıkmaktadır. Bu durum bir yıl sonra hekim olarak çalışacak olmamız gerçeği ile bağdaşmamaktadır" dedi.
 
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT