1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hedefimiz İslamın doğru anlatılması!
Hedefimiz İslamın doğru anlatılması!

Hedefimiz İslamın doğru anlatılması!

Bölge alimleri ve mollalar tarafından kurulan İlim Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı'nın (İLEKDAV) Diyarbakır'daki genel kurul toplantısının bazı internet sitelerinde 'Din adamları siyasete girdi' şeklinde haberleştirilmesine, vakıf kurucu üyelerinden Midy

A+A-

"Vakıf; sadece ve sadece kendini ilme hizmet ve talebe okutmaya adamış hocaların biraraya gelmesi ve dayanışması. Burayı kuran hocalarımızın tek dertleri dini mübin İslam'ın doğru anlatılması, güçlendirilmesi. Herhangi bir partiye alternatif, karşıt ya da destekçi değiliz. Bunun hedefi ve amacı bu." dedi.

DERNEĞİN KURULUŞ AMACI

Dernek kurmanın ve dernekleşmenin gelişmiş ülkelerde hayatın bir parçası haline geldiğini işaret eden Çiçek, "Bizim hocalarımız, seydalarımız, ilme gönül vermiş hocalar biraz yalnız ve gariptiler köşelerinde. Birkaç hocamız öncülük ettiler. Dediler ki 'bizler ilim adamlarını bir kuruluş altında toplayalım.' Bu hem onların kendi aralarındaki ilişkiyi güçlendirir hem gerektiğinde seslerini daha güçlü duyurabilirler ve eğitim kurumlarına, bunlar günümüzde daha çok Diyanet'in bünyesinde hizmet veren Kur'an kurslarıdır. Bu eğitim kurumlarına bir nevi destek olacak bir vakıf kuralım diye bir oluşum oluşturdular." diye konuştu.

İSLAMIN DOĞRU ANLATILMASI

Vakıf kurulmadan önce istişare toplantılarının ilkinin Mardin'de, diğerini Batman ve Siirt'te yapıldığını belirten Çiçek "Bölge alimleri, bölge hocaları orada bir araya geldiler ve fikir alışverişinde bulundular. Orada bir vakıf kurulması fikri ortaya çıktı ve Diyarbakır'da kurulu bulunan, İlim Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı (İLEKDAV) bünyesinde bir araya gelmeye karar verdiler. Hafta sonu Diyarbakır'da yapılan bu vakfın genel kurul toplantısıydı. Burada hocalarımız amaç ve fikirlerini ortaya koymak istediler, geniş katılımlı bir toplantı oldu, verimliydi." şeklinde konuştu.

PARTİLERE ALTERNATİF DEĞİLİZ

Herhangi bir partiye ve kitleye karşı alternatif olmadıklarının altını çizen Çiçek şunları söyledi: "Baştan beri bu oluşumun içine giren hocalarımız kimseye alternatif bir kuruluş oluşturmadıklarını, kimseyle çatışma derdinle olmadıklarını, tek amaç ve hedeflerinin ilim ve ilim adamına hizmet olduğunu, ilim adamlarının birleşmesi ve güçlenmesi olduğunu, ilk günden bu güne belirttiler ve vurguladılar. Ancak her ne hikmetse bazı haber siteleri ve gazeteler bu kuruluşu sanki siyasi bir oluşummuş gibi yansıttı. Bu tür bilgiler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Burayı kuran hocalarımızın tek dertleri dini mübin İslamın doğru anlatılması, güçlendirilmesi. Herhangi bir partiye alternatif, karşıt ya da destekçi değiliz."

HABERE YORUM KAT