1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hedef Demokratik Özerkliği yaşamsal kılmaktır
Hedef Demokratik Özerkliği yaşamsal kılmaktır

Hedef Demokratik Özerkliği yaşamsal kılmaktır

Demokratik ve katılımcı yerel yönetimler doğrultusunda çalışmalarını yürüteceklerini ifade eden BDP'nin Sur Belediye Eş Başkan adayı Seyit Narin, "kentsel dönüşüm"ü değil "yerinde dönüşüm"ü gerçekleştireceklerini, kooperatifçilik ve atölyelerle halka isti

A+A-
Yerel seçimlere "Öz yönetimle özgür kimliğe" sloganıyla hazırlanan BDP, bu seçimlerle birlikte Demokratik Özeklik'in hayat bulması için çalışmalarını yürütecek. Demokratik katılımcı bir öz yönetim şiarıyla hareket ettiklerini belirten BDP Sur İlçe Belediye Eş Başkan adayı Seyit Narin, projelerini ve yerel yönetimler bakış açılarını anlattı. 
 
1968 Diyarbakır'ın Hani ilçesi Kuyular beldesine bağlı Tümsak mezrasında dünyaya gelen Narin, 1980'lerin ilk yılarından bu yana siyaset içerisinde yer alıyor. Seyit Narin, Bağlar Belediyesi'nde uzun yılar memur olarak çalıştığı dönemde Tüm Bel-Sen'de yönetici olarak sendikal mücadele içerisinde yer aldı. 2009 yılında yapılan yerel seçilerde Hani ilçesi Kuyular Belde Belediye Başkanlığı'na seçilen Narin, önümüzdeki seçimler için BDP tarafından yapılan ön seçimlerde Sur Belediye Eş Başkan adaylığına seçildi. 5 yıl boyunca halkla birlikte Kuyular beldesinde çalışmalar yürüten Narin, bu çalışmalar sonucunda beldenin tüm alt ve üst yapı sorununu çözdüklerini ifade etti. 
 
'Sur ilçesi en uygun yer'
 
"Demokratik, katılımcı yerel yönetimler diyorsak bunu da gerçekten pratikte yaşam bulması için çalışmalarımızı yapacağız" diyen Narin, Demokratik Özerklik'in ilanıyla birlikte parti olarak kısmen sancılı bir süreci geçirseler de, bunun uygulanması için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Narin, "Bizim temel hedefimiz Demokratik Özerkliği yaşamsal kılmaktır. Bu anlamda Sur ilçesi buna en uygun yer. Çünkü 1990'lı yıllarla birlikte sürgün edilen, zorla yerinden edilen halkımız burada yaşıyor. Dolayısıyla sosyo-ekonomik koşulları da iyi değil. Farklı din ve inançlarda yaşayan halkımız var. Bu da bizim zenginliğimizdir. Önemli olan bu farklılığı barış içerisinde tutabilmektir. Kamusal barışı sağlayabilmektir" şeklinde konuştu. 
 
'Köylüleri yeniden toprakla buluşturmak istiyoruz'
 
Demokratik Özerklik'in inşa sürecinde topraklarından zorla göç ettirilen köylüleri yeniden toprakla buluşturmak istediklerini dile getiren Narin, bu anlamda tarım başta olmak üzere kooperatifçiliği geliştirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Bu tarım alanlarını bilimsel tarıma dönüştürmek Dicle havzasında bulunan arazileri yeni yasaya göre bu alanları halkla buluşturacağız. Sera ve meyveciliği geliştireceğiz" dedi. 
 
'Kentsel dönüşüm değil yerinde dönüşüm'
 
Gündemde olan "Kentsel dönüşüm" konusuna da değinen Narin, parti olarak kentsel dönüşüm yerine "yerinde dönüşümü" desteklediklerini belirterek, kentsel dönüşüm ile yoksul olan ve göç sonucu gelen yurttaşları ikinci bir göç ile karşı karşıya bırakmak istemediklerini söyledi. Narin "yerinde dönüşüm" projesinden şu şekilde söz etti: "Sur'un orjin yapısını ve dokusunu bozmadan bazalt taşlarıyla birlikte dış cephesi ve kat yüksekliğini de o çerçevede tutarak yerinde dönüşümü uygulayacağız. Diyarbakır'ın tarihini görebileceğimiz Diyarbakır evlerini bir evde 8-10 ailenin bir avluda yaşamasını sağlayacağız."
 
'İşsizliğe bir nebze olsun çözüm bulmak için..'
 
İlçe içerisinde özellikle gençler ve kadınları katmak amacıyla özel projeler gerçekleştireceklerini ifade eden Narin, "Gençlerimize yönelik hem mesleki beceri geliştirmek hem de işsizliğe nebze de olsa bir çözüm bulmaya çalışacağız. Tarıma dayalı kooperatifçiliği ve yine buna benzer kadınlara yönelik projeler gerçekleştireceğiz. Atölyeler ve seracılığın gelişmesi için çaba göstereceğiz, bunun temel gücü kadınlar olacak. Gençlerin geleceğini hazırlamak gibi bir sorunumuz var. Gerek eğitimleri gerekse anadilleri konusunda gerekse de istihdama dönük olanak tanımaktır. Sur ilçesinde gençlerimizin yozlaşma kötü alışkanlıkları, esrar gibi alışkanlıkları var. Bu bizim hatamız. Bizim boş bıraktığımız her alanı bildiğimiz gibi sistem tarafından farklı şekilde doldurmaya çalışıyor. Sistem ekonomik sıkıntılarından kaynaklı gerekse de boş bırakılan alanlarda gençlerimize kötü alışkanlıklar sunuyor, toplumdan koparıyor" diye anlattı. 
 
'Çocukların yeteneklerini erken yaşta keşfedeceğiz'
 
Çocuklar için önemli bir bütçe ayırmayı planladıklarını da belirten Narin, "Çocukların yetenekleri açığa çıktığı zaman gelecekleri de belirlenmiş olacak. Biz her çocuğumuzun hangi alanda kabiliyeti varsa o anlamda çalışma yürüteceğiz. Sanat spor gibi farklı alanlarda çocuklarımızın kabiliyetlerine ilişkin onları bu alanlara hazırlama planımız var" şeklinde ifade etti. Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin yaşamlarından izler taşıyacak ve onların mücadelesini geleceğe taşımak amacıyla bir müze yapmayı da planladıklarını ifade eden Narin, "Biz Tarihi Diyarbakır evinde Kürt hareketi için bedel veren tüm yoldaşlarımızın hayatlarını geleceğe taşıyabileceğimiz bir müze yapmayı planlıyoruz" dedi. İlçedeki kanaat önderleriyle birlikte bir danışma kurulu oluşturacaklarını vurgulayan Narin, ilçede birçok inançtan halkın olduğunu hatırlatarak, bu inançların yaşanabilirliğini sürdürmek amacıyla alanlar oluşturmayı planladıklarını ifade etti. 
 
'Önemli olan halkla birlikte proje üretmek'
 
Tüm adayların çeşitli projeler ile halka gideceğini dile getiren Narin, önemli olanın halkla birlikte proje üretmek olduğunu ve bu çerçevede halktan gelen önerileri esas alacaklarını söyledi. Rojava'da yaşanan sürece de değinen Narin, "Rojava özgürlüğüne kavuşmuşsa biz bunun Önderliğimizin ortaya attığı Demokratik Özerklik çerçevesinde gerçekleştiğini biliyoruz. Bu projeyi algılayacağız ve kendimizde de içselleştireceğiz. Bu konuda özveri göstereceğiz önerilere açık olacağız. Partimize de halkımıza da güveniyoruz. Halkımızın kendine yetecek kadar gücü ve imkanı vardır biz yeter ki öz yönetimi içselleştirelim gerçekten halkı katalım" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT