1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'ye verilecek bakanlıklar belli oldu
HDP'ye verilecek bakanlıklar belli oldu

HDP'ye verilecek bakanlıklar belli oldu

Erken seçim tartışmaları sürerken yeniden görevlendirme bekleyen Davutoğlu'nun HDP'den kabineye Celal Doğan, Mithat Sancar, Ayhan Bilgen gibi isimleri düşündüğü konuşuluyor.

A+A-

7 Haziran'da sonra ortaya çıkan tabloda partilerin koaliyon hükümeti kuramaması erken seçim yolunu Türkiye'ye gösterdi.

Tartışmalar sürerken CHP ve MHP'nin üye vermeyeceğiz açıklamasının ardından AK Parti-HDP-Bağımsızlar için kabine yolu gözüktü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı görevlendirmenin ardından kuracağı hükümet için ılımlı isimleri düşündüğü konuşuluyor. Bu isimlerin Celal Doğan, Mithat Sancar, Ayhan Bilgen olması bekleniyor.

NASIL BİR YOL İZLEYECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 45 günlük sürenin pazar akşamı dolmasının ardından önümüzdeki hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu, "geçici seçim hükümeti" kurması için görevlendirmesi beklenirken gözler Ak Parti'nin seçim hükümetini oluştururken nasıl bir yol izleyeceğine çevrildi.

SEMBOLİK İSİMLER

Geçici Bakanlar Kurulu'nda, CHP'ye altı, MHP ve HDP'ye üçer bakanlık düşmesi bekleniyor. Anayasaya göre bakanlık teklifini kabul etmeyen isimlerin yerine bağımsızların atanması gerekiyor. Bu durumda HDP hükümete girerse, girmeyeceğini açıklayan CHP ve MHP'nin yerine dokuz bağımsız isme bakanlık teklifi götürülmesi gerekiyor. Ak Parti, CHP ve MHP'nin hükümete girmeyerek, "Ak Parti, HDP ile hükümet kurdu" görüntüsü oluşturmaya çalıştığını düşünüyor. Bunu aşmak için de CHP ve MHP'desiyaset yapmış birer isme "sembolik" olarak bakanlık teklif edilebileceği ifade ediliyor.

CHP'li ve MHP'li kimliği olan, ancak parti üyesi olmayan bu isimlerin bakanlığı kabul etmesi durumunda; kamuoyuna, "kabinede sadece HDP'liler yok" mesajı verilecek.

HDP'Lİ BAKANLAR BELLİ OLDU

Davutoğlu'nun diğer bir gündemini ise HDP'li bakan isimleri oluşturacak. HDP'den isim sormamakta kararlı olan Davutoğlu, bakan olacak üç ismi kendisi belirleyecek. HDP'den kabineye Celal Doğan, Mithat Sancar, Ayhan Bilgen gibi isimlerin seçilebileceği değerlendiriliyor.

HDP'ye Gençlik ve spor, Avrupa Birliği, Orman ve Su İşleri bakanlıklarının verilebileceği de ifade ediliyor. İsim seçiminin partiye bırakılmamasına tepkili olan HDP'nin hükümete girmemesi ise Davutoğlu'nun elini rahatlatacak. Bu durumda, sadece Ak Parti ve bağımsızlardan oluşan bir Bakanlar Kurulu oluşacak.

BAĞIMSIZ BAKANLAR

Ak Parti kurmayları, bu durumda bağımsızların Ak Parti'ye yakın isimlerden ve "Akil İnsanlar Komisyonu"nda yer alan bir veya iki isimden oluşabileceğini belirtiliyor. Bazı bakanlıklarda müsteşarlara da görev verilebileceği ifade ediliyor.

HDP: PARTİ İÇİ KARAR MEKANİZMALARI BELİRLER
HDP kulislerinde ise bakan olacak isimler için parti eşbaşkanları ile temas kurulması beklentisi var. Parti sözcüsü Ayhan Bilgen konuyla ilgili Radikal’e yaptığı açıklamada bu haberleri, “Siyasi teamüllerin görmezden gelindiği bir dönem yaşanırken, her partinin iç hukukuna saygı duyularak hareket edilmesi gerekliliğini göz ardı polemikler” olarak değerlendirdi.

Bilgen şunları söyledi, “Türkiye darbe sonrası teknokrat hükümet kurmuyor. Bu arkadaşlarımızın kimler olacağı elbette parti kurullarından karar alınarak belirlenmeli. Ancak bunlar olması gereken işleyiş. Mevcut tablo ise buna fırsat vermemek için güvenoyu almamış bir hükümetle devam etmek istedikleri izlenimi yaratıyor.”

Sancar, Önder ve Doğan’ın isimlerinin ortaya atılmasını, “HDP’yi yıpratma amaçlı” olarak değerlendiren Bilgen, kendilerine ‘icra gücü sınırlı’ bakanlıkların verileceği yorumlarını da değerlendirdi. “HDP Türkiye’yi yönetmeye aday bir parti” diyen Bilgen, “Zaten icra gücü sınırlı olması gereken bir hükümet kurulacak. Bu hükümetin kısa sürede inisiyatif sergilemeye çalışması doğru olmaz. HDP’yle ilgili değerlendirmeler partimizi kriminal bir vakaymış gibi sunma çabasıdır. Sanki güvenlik konusunda HDP Türkiye aleyhine bir tutum alacakmış izlenimi yaratma gayretidir” dedi.
 
DEMİRTAŞ: BAKANLIK PAZARLIĞI YAPMAYIZ 

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya konuşan HDP Eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ise şunları söyledi: 
“Bakanlık pazarlığı yapmayız. Meclis Başkanı, parti gruplarıyla konuşmalı ve sandalye oranlarında düşen bakanlık sayısını bildirmeli. Bizim için şu bakanlık veya bu bakanlık olması önemli değil. Zaten seçim hükümeti, ‘Şu bakanlığı istiyoruz’ demek de doğru olmaz. Anayasa’nın hükmü açık, isimleri bildiririz. Bu konuda tartışmayız. Kimin olacağını da biz müzakere ederiz, yoksa bir başkasına isim seçme hakkını bırakmayız.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler