1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'ye seyyar destek
HDP'ye seyyar destek

HDP'ye seyyar destek

Diyarbakır'da seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan 67 yaşındaki Hamit Zengin isimli yurttaş, seyyar arabasını HDP'nin seçim bürosu ya da stantlarının önüne park ederek, yurttaşlara neden HDP'ye oy verilmesi gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bul

A+A-
Seçime sayılı günler kala devlet hazinesinden mali destek alan siyasi partiler geniş imkanlarla seçim çalışmalarını yürütürken, hazineden yardım alamayan HDP ise, yurttaşların gönüllü desteği ile seçimlere hazırlanıyor.
 
Gönüllü bir şekilde HDP'nin seçim çalışmalarında yer alan yurttaşlardan birisi de 26 yıldır seyyar satıcılık yapan 67 yaşındaki Hamit Zengin. Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde bulunan Ulu Cami civarında seyyar arabasıyla satışa çıkan Zengin, arabasını HDP'nin civarda bulunan seçim bürosu yada stantlarının önüne bırakarak, seçim çalışmalarında rol alıyor.
 
Stantlarda eline aldığı mikrofonla yada seçim bürolarında yüksek sesle HDP'ye neden oy verilmesi gerektiğini anlatan Zengin, yaşadığı ondan fazla seçimle edindiği birikimle yurttaşları, "Yeni Yaşam"a da davet ediyor.
 
'Her HDP'li yurttaşın yapması gerektiğini yapıyorum'
 
HDP'nin bir halk partisi olduğunu ve bir siyasi partinin devletten destek almadan da ayakta kalabileceğini herkese gösterdiğini belirten Zengin, HDP'li bir yurttaş olarak her partilinin yapması gereken şeyi yaptığını söyledi.
 
Kobanê'deki halk direnişini hatırlatan Zengin, "Nasıl ki Kobanê'de, halklar öncülüğünde bir zafer elde edilmişse, HDP'de halkların desteğiyle zafere ulaşacaktır" diyor.
Geçmiş tarihlerde gerçekleşen seçimlerde oyların çalındığını ve olması gerektiği düzeyde bir seçimin gerçekleşmediğini de belirten Zengin, "Herkes oy attığı sandığa sahip çıkmalı. Eğer oylarımıza sahip çıkarsak, yüzde 12-15 aralığında oy alabileceğimize inanıyorum" dedi.
 
'Katliamların yaşanmaması için HDP diyoruz'
 
Bu seçimlerde HDP olarak barajı aşamamaları halinde Kürtler üzerinde farklı savaş senaryolarının üretileceğini yönündeki kaygılarını dile getiren Zengin, "İnsanları katledecekler, yine anneleri ağlatacaklar. Yine cenazeler gelmeye devam edecek. Biz bunların durması için, artık bu kanın durması ve savaşın bitmesi için HDP diyoruz" ifadelerini kullandı.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT