1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'nin Kadın Grubu kadın bakanlığını hayata geçirecek
HDP'nin Kadın Grubu kadın bakanlığını hayata geçirecek

HDP'nin Kadın Grubu kadın bakanlığını hayata geçirecek

Seçim sonrası HDP'li kadın vekillerle biraraya gelen HDP Merkezi Kadın Koordinasyonu, mecliste HDP Kadın Grubu'nun oluşturulması, bu grubun kendi özgün örgütlülüğüne kavuşturulması ve Kadın Bakanlığı gibi başlıkların hayata geçirilmesi kararı aldı.

A+A-

Kadınlar, ayrıca seçim başarılarında Rojava'daki kadın direnişinin ilham kaynağı olduğunu belirtirken, yüzde 50 oranında kadın vekil çıkarılmamış olmasının da özeleştirisi verildi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkezi Kadın Koordinasyonu, 2015 seçimlerinde güçlü bir kadın temsiliyetiyle Meclis'e giren HDP'nin 32 kadın milletvekili, HDP, HDK, BDP ve DTK'nin eşbaşkan ve eşsözcüleri, HDP Kadın Koordinasyonu ve KJA bileşenleri ile geçtiğimiz günlerde yaptığı ilk toplantının sonuçlarını açıkladı.

Türkiye ve Kürdistan'da yaşanan gelişmelerin kadınlar cephesinden ele alındığı toplantıda, meclisin 25. dönem çalışmalarında nasıl bir yol izleneceği de tartışıldı.
 
'Başarının ilham kaynağı Rojava'


HDP projesinde ortaklaşarak seçim sürecinde seferber olan demokrasi ve özgürlük güçlerinin AKP ve devletin tüm saldırılarına karşın seçimlerde önemli bir başarı elde ettiği belirtilirken, kadınlar açısından ise, kazanılan yüzde 40 temsiliyetin kadın özgürlük mücadelesi açısında devrimsel bir çıkış olduğu ifade edildi.

Açıklamada AKP'nin, IŞİD zihniyetli erkek egemen sistemin kadınları hedef alan ağır saldırılarına, katletme, sindirme girişimlerine karşın elde edilen başarının ilham kaynağının Rojava Kadın Devrimi ve kadınların Kobanê direnişindeki öz örgütlülüğü ve oynadıkları öncü rol olduğuna işaret edildi.
 
'Yüzde 50 kadın vekil çıkaramamak eksikliktir'
 
HDP'nin seçim başarısının onbinlerce kadının emeğiyle kazanıldığını vurgulayan Kadın Koordinasyonu açıklamasında şöyle denildi:

"Bir yandan yüzde 40 ile Meclis'teki partiler arasında en yüksek kadın temsiliyetini sağlarken, bir yandan da Meclis genelinde yüzde 14,3 olan kadın temsiliyetinin yüzde 17,6'ya yükselmesinde kadın özgürlük mücadelemizin önemli etkisi oldu. Ama yine de kendi hedeflerimiz açısından bu kadın emeğinin vekil bileşimimize yüzde 50 değil yüzde 40 temsiliyetle yansımış olması kendi açımızdan önemli bir eksikliktir."

Açıklamada aynı zamanda Türkiye'nin 37 ilinde hiçbir partiden kadın milletvekilinin olmaması da ciddi bir sorun olarak vurgulandı.
 
'Kadın Grubu oluşturma kararı alındı'
 
Bundan sonra yürütülecek çalışmaları da tartışan Kadın Koordinasyonu açıklamasında, "32 kadın vekil, arkamızdaki kadın hareketinin, bizi ve HDP'yi buraya taşıyan büyük kadın seferberliğinin gücü ve bilinciyle, siyaset süreçlerinde özgün kadın iradesini açığa çıkarma kararlığındayız.

Bu amaçla özgün kadın politikaları üretme, siyasetin bütün alanlarına dair kadın bakış açısını ortaya koyma, özgün kadın çalışması yürütmek üzere HDP Parti Grubu içinde özgün bir Kadın Grubu oluşturma kararı aldık. Kadın Grubumuzun kendi yönetimi ve düzenli toplantıları olacak, kadın özgürlüğü perspektifiyle gerçekleştireceğimiz bütün çalışmaları kadın örgütleri ve hareketleriyle sıkı ve sistemli bir ilişki içinde yürüteceğiz" denildi.
 
'Siyasete müdahale edeceğiz'
 
Ayrıca Meclis içindeki diğer partilere mensup kadın vekillerle de kadın sorunlarının çözülmesi, çeşitli alanlarda kadın politikaları geliştirilmesi, kadın bakış açısı oluşturulması konusunda ortak çalışma yapma çabası içinde olacaklarını belirten HDP'li kadınlar, "Meclis'e omuzlarımızda milyonlarca kadının acısının ve mücadelesinin ağırlığını ve sorumluluğunu taşıyarak geliyoruz" açıklamasını yaptı.
 
'Öcalan'a özgürlük'
 
Koalisyon arayışları içinde, halkların ve kadınların demokrasi, eşitlik, özgürlük ve barış taleplerini askıya alacak, çözüm sürecini sona erdirecek veya eski tarzda sürdürmeye kalkışacak herhangi bir hükümet/koalisyon kurulmasına karşı" olduklarını belirten Kadın Koordinasyonu, kurulacak her hükümetin, çözüm sürecini halkın barış, çözüm ve demokrasi taleplerini görmesi gerektiğine işaret etti.

Kadın Koordinasyonu, toplumun ve devletin demokratikleştirilmesi, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümünün kurulacak bütün hükümetlerin öncelikleri arasında olmasının zorunlu olduğuna dikkat çekerek, 10 maddelik ortak Dolmabahçe Deklarasyonu'nun hayata geçirilmesi, İzleme Heyeti ve Hakikat Komisyonu'nun ivedilikle kurulması, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin derhal kaldırılması, sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının hızla sağlanmasının şart olduğunu bildirdi.

Barış konusundaki tutumun aynasının, barış ve çözüm çabalarının birincil muhatabı ve mimarı olan Öcalan'ın özgürlüğüne ilişkin tutum olduğunu belirten kadınlar bu konuda ısrarcı olacaklarını belirtti.
 
'Halkların ve Kadınların Meclisi olacak'
 
Kadın Grubu'nun işlevi hakkında verilen karaları da açıklayan Kadın Koordinasyonu, şunları kaydetti:

"Kadın kırımına ve kadına yönelik şiddete son verilmesi, cinsiyet eşitlikçi, özgürlükçü bir yeni Anayasa yapılması, hasta tutsakların serbest bırakılması, kadın istihdamının artırılması, ev içi emeğin sigortalanması, merkezi bütçenin toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle hazırlanması, başta kadın olmak üzere bütün cezaevlerindeki baskılara son verilmesi ve siyasi tutsakların salıverilmesi, kadınlara yönelik sosyal yardımların kalıcı bir hukuka bağlanması ve kolaylaştırılması, tüm yasama ve yürütme işlerini kadınlar açısından gözetecek bir Kadın Bakanlığı kurulması gibi seçim bildirgemizde yer alan başlıkların hayata geçirilmesi için yoğun çalışma yürütme kararlılığındadır.

Bu temelde tüm kadın örgütlerinden sokakta süren mücadelenin yanı sıra güçlü bir Meclis çalışmasının örülmesine katılımını bekliyoruz. Meclis'i gerçek anlamda Halkların ve Kadınların Meclisi'ne dönüştürmek için seçim sürecinde yaşam bulan demokratik birlikteliğimizi daha ileri bir düzeyde sürdürmemiz gerektiği ortadadır."
 
'Kobane'ye gidecekler'
 
Kadın Koordinasyonu, "Rojava Kadın Devrimi'ni ve Kobanê direnişinin elde edilen başarıda çok önemli bir payı olduğunu ve kader ortaklığımızı vurgulayan kadın grubumuz en kısa zamanda Kobanê'ye destek ziyaretinde bulunma kararı almıştır. Grup toplantımızın hemen sonrasındaki Kobanê'ye yönelik IŞİD saldırısı katliam amaçlıdır; Rojava Devrimi'nin son kazanımlarının intikamını almaya yöneliktir.

IŞİD saldırılarının halklarımızın özgürlük kararlılığı önünde engel olamayacağını, ancak dayanışmayı büyüteceğini vurgulamak isteriz.

Bu saldırıda şehit olan kadın, erkek, çocuk, yaşlı, genç ve savaşçı tüm insanlarımız için başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz; mücadeleleri özgürlükte ısrar ve başarı gerekçemiz olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler