1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'HDP'nin dışlanması darbecilerin ekmeğine yağ sürer'
'HDP'nin dışlanması darbecilerin ekmeğine yağ sürer'

'HDP'nin dışlanması darbecilerin ekmeğine yağ sürer'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP, MHP ve AK Parti genel başkanlarını davet edip kendilerini etmemesini eleştirdi. “Çok yanlış ve eksik bir yaklaşım” diyen Demirtaş, “Türkiye’de sorunların kolay kolay çözüm yolu

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, darbe girişiminin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) genel başkanlarını davet edip, kendilerine davet göndermemesine ilişkin konuştu.

Bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette konuya değinen Demirtaş, darbe girişiminden sonra bile HDP’nin dışlandığına dikkat çekerek, bunu, ‘çiğlik ve akılsızlık’ olarak nitelendirdi.

Demirtaş’ın değerlendirmesi şöyle:

“Bu yaklaşım yanlış ve eksik”

“Darbe girişiminin sonuçlarını henüz yeterince idrak edemediklerinin göstergesidir. Türkiye’de demokrasinin anahtarı HDP’dir, HDP’nin temsil ettiği toplumsal kesimlerdir. Darbeyi tetikleyen de, Kürt sorununu askere-orduya havale etmiş olan anlayıştır. Şimdi bir kez daha HDP yokmuş gibi davranarak bir ‘Türk milli cephesi etrafında sorunları çözeceğiz’ derlerse kendileri bilir, ama bu yaklaşım çok yanlış ve eksik.

“Darbecilerin ekmeğine yağ sürüyorlar”

“‘Demokrasi şöleni’ adı altında, HDP gibi toplumun asıl sorun yaşayan kesimlerini temsil eden bir çizginin dışlanıyor olması, Türkiye’de sorunların kolay kolay çözüm yoluna girmeyeceğini gösteriyor. Halen gerçekten darbecilerin ne yapmak istediklerini anlamadıklarını gösteren bir gelişme.

“Darbeciler bir ayrışma yapmak istiyor, bunlar da bunun ekmeğine yağ sürüyorlar. Yaptıkları budur. HDP’ye karşı büyük bir kişisel bir öfke de duyuyorlar. Çünkü HDP en nihayetinde AKP’ye karşı en sert muhalefeti yürüten parti. 7 Haziran, 1 Kasım seçimleri aslında diğer partilerden çok, HDP-AKP rekabeti şeklinde geçti.

“Buradan çözüm çıkmaz”

“Buradan bir çözüm çıkmaz. Hangi konuda anlaşmıyorlar ki, bu toplantıda anlaşabilsinler. Birçok konuda farklı düşünen biziz. Bu üç partinin bizimle bir şekilde uzlaşması, anlaşması gerekiyor. Bu üç parti, üç anlayış bir araya gelip ‘Biz anlaştık’ dediğinde Türkiye’de sorunlar çözülmüyor açıkçası.”
İMC TV

HABERE YORUM KAT