1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HDP'li vekiller Sur esnafını ziyaret etti
HDP'li vekiller Sur esnafını ziyaret etti

HDP'li vekiller Sur esnafını ziyaret etti

Sur İlçesi’nde iki gün süren sokağa çıkma yasağının ardından, HDP Diyarbakır Milletvekilleri yaşananlar ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

A+A-

Pazar günü saat 05.00’da ilan edilen ve ertesi gün gün saat 17.00’da kaldırılan sokağa çıkma yasağının ardından, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve İmam Taşçıer, belediye binası önünde bir basın açıklaması yaptı.


Vekillere,  Sur Belediyesi Başkan Vekili Azize Kutlu Değer, HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri ve belediye çalışanları eşlik etti. Esnaf ziyareti öncesinde belediye binası önünde bir açıklama yapan Sibel Yiğitalp, zor ve tarihi bir dönemden geçtiklerini belirterek şunlara değindi, “Bu tarihi dönem bir demokrasi yarışıdır, demokrasi mücadelesidir.

 

Ne yazık ki bu demokrasi mücadelesinde başta Cizre’de olmak üzere Sur’da, Lice’de, Silvan’da ve Kürdistan coğrafyasının bir sürü yerinde bu mücadele verilmektedir. Bu mücadele halklarımıza katliam olarak siyasi iktidar tarafından dönmüştür.

 

Bununla yetinmeyen siyasi iktidar linç kampanyasına dönüştürmüş, yüzlerce parti binamızda tahriplere yol açmıştır.  O yetmemiş, mevsimlik işçilerimiz, Kürt kimliği taşıyan herkes ırkçı güruhlar taraşından linç edilmiştir. Bu kadar yoğun baskılara ve linçlere rağmen biz parti olarak ve halk olarak, sivil toplum örgütleri olarak barış isteme konusundaki ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

 

Her ne olursa olsun onurlu barışı getirmenin mücadelesini vereceğiz. Her tahrike karşı, her türlü katliama karşı biz halk olarak çözüm sürecinin gelişmesi, Kürt halk önderi Sayın Öcalan ile masaya gelmesini talep ediyoruz” 


Açıklamanın ardından, Vekiller ve beraberindekiler esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.   

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler