1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP’li vekiller, Meclis’te Başkanlık Divanı’na yürüdü
HDP’li vekiller, Meclis’te Başkanlık Divanı’na yürüdü

HDP’li vekiller, Meclis’te Başkanlık Divanı’na yürüdü

HDP milletvekilleri, Mardin Valisi’nin randevu taleplerine cevap vermediklerini belirterek TBMM Genel Kurulu’nda kürsüye yürüdü.

A+A-

HDP’li vekillerin protestosuna yanıt veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Talep sırasında Vali, Kalkınma Ajansı’nın toplantısında olduğu için hemen cevap verememiş,” dedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, sokağa çıkma yasağı uygulamasının en sık uygulandığı yerlerden biri olan Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşananları görüşmek için yaptıkları randevu taleplerine Vali’nin cevap vermemesini Meclis Genel Kurulu’nda gündeme taşıdı.

Meclis Başkanlık Divanı’na yürüyen HDP milletvekilleri, Başkanlık Divanı önünde toplanarak Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ile bir süre tartıştı.

Bozdağ: Vali, toplantıda olduğu için hemen cevap verememiş

Konuyla ilgili hükümet adına açıklama yapmak üzere söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Ben Valiyi aradım, bir milletvekilinin randevu talebine ‘hayır’ mı demiş diye aradım. Kendisi bana döndü ve görüştüm. Valimizden randevu talep edilmiş. Talep sırasında Vali, Kalkınma Ajansı’nın toplantısında olduğu için hemen cevap verememiş. Toplantıdan sonra randevu taleplerini kabul etmiş. Şu anda Vali’nin odasında sizin milletvekilleriniz ile Mardin Valisi görüşüyor. Hemen bir yanlışla kalkıp burada yargısız infaz yapıyorsunuz,” dedi.

Konuşmasına devam eden Bakan Bozdağ, Diyarbakır’da Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü yerde inceleme yapılamamasının nedeni olarak da PKK’yı işaret etti.

Bozdağ, “Hendek kazan, askerin, polisin, masum insanların hayatına kast eden pkk'ya karşı devletin güvenlik g üçleri müdahale ediyor. Sur’da 4 ayaklı minarenin yanında Diyarbakır Baro Başkanı hayatını kaybetti. Olay yeri incelemesine giden Başsavcı, savcılar, avukatlar, delilleri toplamak için inceleme yapıyor, sizin yaslandığınız saldırganlar  otomatik silahlarla saldırıyor. Otomatik silah yetmiyor, roketle saldırıyorlar, o yetmiyor uzaktan kumanda ile güvenlik alanı içinde olay yeri incelemesi yapılan yerde güvenliği alan polisin aracını patlattılar,” diye konuştu.

‘Devlet vazifesini yapıyor’

“Sanki Diyarbakır’ın Valisi, Silvan’ın Kaymakamı, cumhuriyetin hükümeti keyfine sokağa çıkma yasağı ilan ediyor” diyen Bozdağ, “Oradaki vatandaşın can ve mal güvenliği için devlet vazifesini yapıyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT