1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP’li Tan, Ensar’ı sahiplenmesini eleştirenlere çattı
HDP’li Tan, Ensar’ı sahiplenmesini eleştirenlere çattı

HDP’li Tan, Ensar’ı sahiplenmesini eleştirenlere çattı

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Ensar Vakfı’na sapi çıkmasını eleştirenleri, “Üç tane çakma Nişantaşılı, Bebekli ve sosyalist için ‘Bütün İslami tarikat ve cemaatler, Kuran kursları, yurtlar, tecavüzcüdür, sapıktır’ demeyeceğim, demeyeceğim, demeye

A+A-

Tan, skandala ilişkin ilk demecinde, tıpkı Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu gibi konuşmuş, tek bir olay nedeniyle Ensar Vakfı’nın suçlamanın yanlış olduğunu söylemişti.

HDP’li vekil üç gün önce de, “Bale kursunda bir seks skandalı oldu diye bütün balerinleri suçlamak veya HDP’li belediyede buna benzer birşey olduğu vakit tüm HDP camiasını suçlamak yanlış” diyerek bir kez daha Ensar Vakfı’na sahip çıkmıştı.

HDP kanadından Tan’ın sözlerine ilişkin tek somut tepki “Erkek kavgasına, erkek olarak kayıtsız(!) kalamayan Altan Tan’ın söylediklerini kabul etmiyoruz. Konu; seks, cinsellik değil ÇOCUK İSTİSMARI” mesajıyla Kadın Meclisi Twitter hesabından gelmişti.  HDP’nin dünkü MYK toplantısındaysa Tan’la ilgili herhangi bir karar alınmamıştı.

‘Demeyeceğim, demeyeceğim, demeyeceğim’

DHA’nın haberine göre Diyarbakır’da gazetecilerin sorusuna yanıt veren Tan, şöyle konuştu: “Geçmişte MHP, CHP, HDP ve AKP’de yaşanan bazı olayları örnek verdim.‘Bunlardan hareketle bütün partiler sapıktır, tacizcidir denilemez’dedim. Burada verdiğim bale kursundaki seks skandalı örneğine takıldılar, bale kursundaki seks skandalı ayrıdır, çocuk tacizi ayrıdır, onu da söyledim. ‘Çocuk tacizi korkunç bir şeydir’ dedim. Peki, bunu söyledikten sonra neye itiraz ediyor bu arkadaşlar. Şunu bekliyorlar. ‘Sen birinci söylediklerini söyle, bakan araştırsın, soruştursun, cezalandırsın, kurum ve kuruluşlarının kanunsuz olanlarını kapatsın, kanuni olanları denetlesin ama bundan hareketle bütün İslami kurum ve kuruluşlar tarikatlar, cemaatler, kuran kursları ve yurtlar suçlanamaz’ deme. Bunu dediğin vakit sen başka bir şey söylemiş oluyorsun.”

Bazı kişilerin kendisini dinlemeden ve anlamadan eleştiri yaptığını savunan Tan, sözlerine şöyle devam etti: “Yanlış düşünüyorlar, baltayı taşa vurdular bu sefer. Üç tane çakma Nişantaşlı, Bebekli, çakma sosyalist, ‘çakma’ tabirini kullanıyorum; gerçek Nişantaşlı, Bebek ve sosyalistlere saygı duyuyorum. Benim çocukluğum da Bebek’te geçti. Çakmalara söylüyorum, bu çakmalar için ‘Bütün İslami tarikat ve cemaatler, Kuran kursları, yurtlar, tecavüzcüdür, sapıktır’demeyeceğim, demeyeceğim, demeyeceğim. Bunu diyenlerle de sonuna kadar mücadele edeceğim. Onlarda ellerinden geleni arkalarına koymasın. Bunu söyleyeceklerde varsa çıkıp açıkça bunun böyle olduğunu söylesinler.”

‘CHP, derin devletin arzusu doğrultusunda hareket etmiştir’

CHP’nin, AKP’nin, dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair teklifine vereceği desteğe de değinen Tan, Kürt siyaseti içinde CHP ile demokrasi bloğu kurulması yönünde görüş bildirenleri de topa tuttu: “Yani Kandil’den HDP yönetimine kadar. Bu CHP’nin varlığını görmemektir bir yerde. Esas özünü görmemektir. Sonuçta CHP bugün derin devletin, yapının arzusu doğrultusunda hareket etmiştir, bundan şaşılacak bir şey yok.” (DİKEN)

HABERE YORUM KAT