1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. HDP’li Önder, ‘Öcalan’dan mesaj var’ dedi
HDP’li Önder, ‘Öcalan’dan mesaj var’ dedi

HDP’li Önder, ‘Öcalan’dan mesaj var’ dedi

Diyarbakır’da Nevruz kutlaması yoğun güvenlik önlemleriyle başladı. Nevruz Parkı’nda toplanlanan on binler, ‘Özgür önderlik, özerk Kürdistan’ sloganlarıyla alana girdi.

A+A-

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak yurttaşlara “Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız” diye seslenirken, HDP’li Sırrı Süreyya Önder de “Sayın Öcalan’ın bize mesajı var” dedi.

nevruz-dha4.jpg

DHA’nın haberine göre Diyarbakır’daki Nevruz kutlamaları sıkı güvenlik önlemleri altında başladı. Yurttaşlar, beş ayrı polis noktasında arandıktan sonra Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı’na alındı.

Sabah saat 10.00’dan itibaren alanda toplanmaya başlayan yurttaşlar, ‘Direnerek kazanacağız’, ‘Özgür önderlik, özerk Kürdistan’ ve ‘Demokratik Türkiye’ sloganları attı. Kente Edirne, Manisa, İzmir, Antalya, Kırıkkale gibi illerden takviye gelenlerin de aralarında olduğu beş bin 205 polis görevlendirilirken, kentin kritik noktalarına da zırhlı araçlarla polis ekipleri konuşlandırıldı.

Güvenlik görevlileri, başlarında PKK Lideri Abdullah Öcalan fotoğraflarının bulunduğu şapka takanlarıysa alana almadı.

DİHA’nın aktardığına göreyse Nevruz Alanı’nda toplanan yüzbini aşkın yurttaş, Kürt Ulusal Marşı ‘Ey Raqip’i söyleyerek ‘abluka’daki ilçelerde hayatlarını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

Nevruz’un açılış konuşmasını Tertip Komitesi adına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Hafize İpek yaptı. Kürtlerin özgürlük istediğini belirten İpek, “Bugün Kürtler bedenlerinde kan dolaştığı müddetçe mücadele edecek” dedi.

nevruz2-ruyeasmin.jpg
İpek’ten sonra halkı selamlayan Kışanak da sözlerine “Selam olsun; üç kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan” diyerek başladı. Kışanak sözlerine şöyle devam etti: “Nevruz, zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir. Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz.”

‘Bre ahmaklar…’

Nevruz Parkı’nda konuşanlar arasında HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de vardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu eleştiren Önder, “Kürt evine giremiyor, Türk evinden çıkamıyor. Al sana kamu düzeni” dedi.

Sözlerine PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan mesaj olduğunu söyleyerek devam eden Önder, şöyle konuştu: “Bu bölgenin gerçekliğini bilenler, bu anneleri bir kez görenler evlatlarının bir kısmını dağa, bir kısmını toprağa, bir kısmını Meclis’e gönderdiğini bilirlerdi. Sayın Öcalan ile aramızda dağlar, denizler olabilir, bize bir mesajı var, üç yıl birlikte mesai yaptık barış uğruna, daha iyi bir ülke uğruna. Yazdıkları, söyledikleri şeyler bugün bu faşist tecrit zihniyetine rağmen bize ulaşıyor. Muhtemelen iktidara şunu söylerdi; ‘Bre ahmaklar, ben size Eşme Ruhu dedim, bölgeyi ortak evimiz yapalım dedim, adına Eşme Ruhu dedim siz getirdiniz işi Sur’a, Cizre’ye katlliama varan uygulmalara.“

HABERE YORUM KAT