1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Baluken'e savcılıktan şok
HDP'li Baluken'e savcılıktan şok

HDP'li Baluken'e savcılıktan şok

DİYARBAKIR - HDP Milletvekili İdris Baluken hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

A+A-

Bingöl’de tutuklandıktan sonra serbest bırakılan HDP Milletvekili İdris Baluken için yakalama kararı çıkartıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde 30 Ocak'ta görülen ilk duruşmada hakkında verilen tahliye kararı üzerine savcılık, üst mahkemeye itirazda bulundu

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi itiraz üzerine Baluken'in tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

İddianamede, Baluken hakkında, "Devletin birliği ve ülke bütünlüğü bozmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 23 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (İLKHA)

İDRİS BALUKEN KİMDİR?

İdris Baluken, 2 Temmuz 1976 tarihinde Bingöl'de Mehmet Sait ve Hacere Baluken çiftinin çocuğu olarak doğdu. 1992 yılında Bingöl Lisesini bitirmesinin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde göğüs hastalıkları ve tüberküloz alanında uzmanlığını aldı.

Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde uzman doktorluk, Toraks Derneği, Türk Tabipleri Birliği ve SES Diyarbakır Şubelerinde yöneticilik yaptı. Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda akademik çalışmaya katıldı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

TBMM XXIV. Dönem Bingöl, XXV.ve XXVI. Dönem Diyarbakır milletvekilidir.

4 Kasım 2016'da Bingöl'de tutuklanan Baluken hakkında, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma", "silahlı terör örgütüne üye olma", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

30 Ocak 2017'de Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı ve adli kontrol kararı ile tahliyesine karar verildi.

HABERE YORUM KAT