1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li adayların ziyaretleri devam ediyor
HDP'li adayların ziyaretleri devam ediyor

HDP'li adayların ziyaretleri devam ediyor

HDP Diyarbakır milletvekillerinin seçim çalışmaları devam ediyor. Vekil adayları Nursel Aydoğan ve Sibel Yiğitalp, Kayapınar bölgesindeki esnaf ziyaretleri yaptı.

A+A-
HDP Diyarbakır milletvekili adayları Nursel Aydoğan, Sibel Yiğitalp, Kayapınar Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Aydın, Fatma Arşimet, HDP ve DBP'li yöneticiler, seçim çalışmaları kapsamında Peyas bölgesinde esnaf ziyaretinde bulundular.  Esnaf gezisinde adaylar özellikle gençler ve kadınların ilgisiyle karşılaştılar.
 
 
HDP'li vekil adaylar Feleknas Uca,İmam Taşçıer,Nesrin Hilal Şanlı,Yenişehir Belediyesi Eş başkanları Selim Kurbanoğlu  ve Ülkü Baytaş, HDP,DBP Yenişehir İlçe Örgütü Eş başkanlarıyla birlikte,  Yenişehir'e bağlı Lise Caddesi ve İlçe Otogarı esnafları ziyaret etti.
 
 
Esnafların ve çevredeki yurttaşların yoğun ilgi gösterdikleri adaylar, kendilerini tanıtarak seçimlerde halkın desteklerini istediler.
 
 
Esnaf ziyaretinde konuşan İmam Taşçıer, HDP olarak amaçlarının eşit,özgürlükçü ve kardeşçe bir yaşam olduğuna değinerek,mecliste Kürtlerin temsiliyetiyle birlikte, farklı kimliklerin,etnik kökenlerin savunucuları olacaklarını belirtti.
 Ziyarette ayrıca  adaylar esnaflarla sohbet ederek,sorunlarının çözüme kavuşması noktasında tüm imkanları seferber edeceklerini belirttiler.Adayların ziyaretinden memnun kalan esnaflar ise seçimde desteklerini esirgemeyeceklerini kaydettiler.
 
 
HDP'li milletvekili adayları Çağlar Demirel ve Ziya Pir, Çınar ilçesinde seçim çalışmalarında bulundu. İlk olarak Tobînî (Köksalan) köyüne taziye ziyaretinde bulunan adaylar, daha sonra Çınar Sanayi Sitesi'ndeki esnafları ve Herberî (Yazçiçeği), Baxcaxê (Bağıcak), Xanikê (Aşağı Konak), Kelê (Demirölçek), Barê (Yaprakbaşı), Qerhêta (Düzova) köylerinde yaşayan yurttaşları ziyaret etti.
 
 
Ziyaret ettikleri köylerde yoğun ilgi ile karşılaşan adaylar, özellikle kadınların coşkulu karşılamalarından ve ilgilerinden duydukları memnuniyetlerini sık sık yaptıkları konuşmalarda dile getirdi. Aşağı Konak köyünde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın insiyatifi ile başlatılan çözüm sürecine değinerek, yurttaşlara "8 Haziran'da İmralı'nın elini güçlendirelim" çağrısında bulundu. Demirel "Meselemiz, birkaç kişinin olarak Meclis'e girme meselesi değil, mesele halkımızın istemlerini, düşüncesini davasını Meclise taşımaktır" iadelerini kullandı.
 
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziya Pir ise HDP'nin yeni bir yaşam projesi olduğunu vurgulayarak, herkesin HDP'nin projesinde kendisini bulabileceğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun HDP'yi hedef alan sözlerine de değinen Pir, Kemal Sunal'ın başrolünde oynadığı "Yeşil Vadi" adlı sinema filmindeki "Küçük Enişte" karakterine atıfta bulunarak "Küçük Enişte" diyerek Davutoğlu'na seslendi. Pir, "Küçük Enişte, HDP'yi hedef gösteriyor. Diyor ki; 'HDP Diyanet İşlerini kaldıracağını söylüyor. Diyor ki sorun 'Diyanet İşleri'mizden ne istiyorlar?' Kobanê'de, Şengal'de çocuklarımızı, kadınlarımızı, katleden DAİŞ çetesinin Ankara'daki işbirlikçileri buraya geldiğinde asıl siz sorun: Hangi yüzle buraya gelirsiniz' diye" ifadelerini kullandı.
 
 
AKP'nin HDP'nin seçime parti olarak girmesini ilk başlarda ciddiye almadığını da belirten Pir, "Ne zaman ki yapılan araştırmalarda HDP'nin barajı geçtiğine dair veriler ortaya çıkınca çılgına döndüler. Bundan çok rahatsız oluyorlar. O kadar rahatsız oluyorlar ki, Ağrı'da ve başka yerlerde provokasyonlar yapıyorlar. Arkadaşlarımız bizi uyardı dediler ki 'Sen sembol bir isimsin dikkat et. Duyumlar alıyoruz' diye. Bize vız gelir. Ben buradayım Çınar'dayım burada bize hiçbir şey olmaz" diye konuştu.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT