1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'den YNK ve GORAN partilerine teşekkür ziyareti
HDP'den YNK ve GORAN partilerine teşekkür ziyareti

HDP'den YNK ve GORAN partilerine teşekkür ziyareti

DTK Eşbaşkanları Selma Irmak, Hatip Dicle, HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel ve HDP Genel MYK üyesi Zeynep Karaman, Federal Kürdistan Bölgesi'ne giderek YNK ve GORAN partilerine seçim sürecinde verdikleri destekten dolayı teşekkür ziyaretinde bulundu.

A+A-

Irak Eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani'yi de ziyaret eden heyetten Selma Irmak, koalisyon tartışmalarına ilişkin "Savaşı önceleyen, çözüm sürecini askıya almayı hedefleyen, Türkiye halkının demokratik taleplerini göz ardı eden hiçbir parti ve grupla asla koalisyon kurmayız" dedi.
 
DTK Eşbakanları Hatip Dicle, Selma Irmak, HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel ve HDP MYK üyesi Zeynep Karaman'dan oluşan heyet, 3 gün önce Federal Kürdistan Bölgesi'ne giderek YNK ve GORAN partilerini ziyaret etti. İlk olarak HDP Hewler Bürosu'nu ziyaret eden heyet, daha sonra Süleymaniye'deki YNK ve GORAN partilerini ziyaret etti. YNK ve GORAN parlamenterleri ile bir araya gelen heyet, daha sonra hasta olan YNK Lideri Celal Talabani'yi evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. YNK ve GORAN partilerine seçim sürecinde HDP'ye verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ziyaretinde bulunduklarını belirten DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, ziyaretlerinin 7 Haziran'da elde edilen zafer noktasında ortaklaşma amacıyla yapıldığını söyledi.
 
Rojava'daki gelişmelerle seçimde elde edilen kazanımın Kürtler için yeni bir dönemi işaret ettiğinin altını çizen Irmak, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "21 yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak" sözünü hatırlatarak, bu dönemin böyle bir süreç olduğunu ve bu kapının aralandığını dile getirdi.
 
'Yılları alan mücadele ve ödenen bedellerle barışı elde edildi'
 
21. yüzyıldaki başarının Kürt halkının yıllarını alan mücadele ve ödediği bedellerden sonra elde edilen bir başarı ve kazanım olduğunu belirten Irmak, "Bu Sayın Öcalan'ın yıllardır ilmek ilmek ördüğü projenin başarısıdır. Bu temelde de bu başarı tüm halklara aittir. Bu mesajları iletmek için Federal Kürdistan'a gittik" dedi. Bu süreçte daha fazla birlik, beraberlik ve ortaklaşma olması gerektiğini kaydeden Irmak, bu sürecin gereklerinin de hızla yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.
 
'Talabani seçim başarısını yüzündeki gülümseme ile selamladı'
 
YNK Lideri Celal Talabani ile yapılan görüşme ve sağlık durumuna ilişkin de bilgi veren Irmak, şunları aktardı: "Sağlık durumu iyi görünüyor. Kendisine Kürt halkının kazandığını anlattık. Barajı aştığımızı ve 80 milletvekili çıkardığımızı söyledik. Bu başarının topyekûn Kürt halk mücadelesinin başarısı olduğunu kendilerine ilettik. Bunları duyunca yüzünde gülümsemeyle sevincini ve memnuniyetini ifade etti."
 
'İlkesiz bir koalisyon yaklaşımımız olamaz'
 
HDP'nin seçim başarısını da değerlendiren Irmak, Öcalan'ın demokratik ulus projesinin tuttuğuna dikkat çekerek, bundan sonra daha büyük başarılar elde edileceğini söyledi. Bununla birlikte koalisyon tartışmalarında da değinen Irmak, HDP'nin çözümün partisi olduğunu ve ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Her zaman demokratik çözümden yana olacaklarının altını çizen Irmak, koalisyona da böyle baktıklarını belirtti. Irmak, ilkesiz bir koalisyon yaklaşımlarının olmayacağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hiçbir zaman kapıları kapatmadık.

Sert ucu keskin konuşmadık. Ama şunu çok net ifade ediyoruz. Savaşı önceleyen, çözüm sürecini askıya almayı hedefleyen, Türkiye halkının demokratik taleplerini göz ardı eden hiçbir parti ve grupla asla koalisyon kurmayız. Asla da böyle bir koalisyonu ne içerden ne de dışarıdan desteklemeyiz."

HABERE YORUM KAT