1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP’den ‘uzlaşı’ çağrısı
HDP’den ‘uzlaşı’ çağrısı

HDP’den ‘uzlaşı’ çağrısı

HDP, IŞİD ile birlikte PKK’ye karşı da yürütülen operasyon ve gözaltılara tepki gösterdi. Açıklamada, “Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur” denildi.

A+A-

HDP Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “24 Temmuz itibariyle Türkiye sonu belirsiz bir sürece itildi. AKP Hükümeti, devlet kurumları ve ordu, çözüm ve barış sürecini, çatışmasızlık adı altındaki fiili ateşkesi ne yazık ki sona erdiren adımları attı” denildi.

Al Jazeera Türk’te yer alan habere göre, HDP açıklamasında, Kuzey Irak’ta PKK kamplarının 4 yıl aradan sonra vurulmasını, “Kürdistan Federal Bölgesi’ne yönelik ağır bombardıman” diye niteledi. Hem hava operasyonları hem Türkiye genelinde PKK’yi da kapsayan operasyon ve gözaltılar hem de pazar günü (bugün) İstanbul’da yapılacak yürüyüşün engellenmesi nedeniyle “gelecek günlerin sıkıntılı olacağı” savunuldu. PKK operasyonlarının, IŞİD’e yönelik operasyonlarla birlikte yürütülmesine de tepki gösterildi.


“Karşılıklı diyalog ve müzakere”


24 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun yeni uygulamalarla Türkiye’ye zarar vereceğinin savunulduğu açıklamada, “Toplumsal, tarihsel ve siyasal sorunlarımızın çözümü karşılıklı diyalog, müzakere ve demokrasinin geliştirilmesiyle mümkündür” denildi.


Açıklamanın sonunda şu çağrı yer aldı:


“Askeri saldırılar ve bombalamalar, siyasal gözaltı operasyonları ve baskılar bir an önce durdurulmalıdır. Konuşarak ve müzakere ile çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur. Türkiye demokrasi ve barış güçlerine, vicdan ve sorumluluk sahibi tüm yurttaşlarımıza bir kez daha çağrı yapıyoruz: Bugün susma ve bekleme günü değildir. İzledikleri politikalarla Türkiye’yi adım adım büyük bir çatışmanın içerisine sürükleyen Cumhurbaşkanı ve AKP’nin yaklaşımlarını kaygı ve endişe içinde izlemekle yetinemeyiz. Gelin hep birlikte barış, çözüm, adalet, demokrasi ve müzakere mücadelesini güçlendirelim. Kaybedilen her dakika atılacak adımların biraz daha zorlaşmasına yol açacaktır.”

 

(Al Jazeera Türk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler