1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP’den uluslararası kurumlara ‘Sur’ çağrısı
HDP’den uluslararası kurumlara ‘Sur’ çağrısı

HDP’den uluslararası kurumlara ‘Sur’ çağrısı

HDP, Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, büyükelçilikler ve yurtdışındaki siyasi partilere mektup göndererek, Sur’da yaşanan siyasi ve insani krize karşı açık bir şekilde tepkilerini ifade et

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması, çatışmaların durdurulması ve mahsur kalan sivillerin kurtarılması için uluslararası siyasi aktörlerden ve uluslararası kamuoyundan duyarlılık göstermesi çağrısında bulundu.

HDP​ Eş Genel Başkanları​nın imzasıyla hazırlanan “Sur’daki katliamı önleyelim” başlıklı çağrı mektupları Kürtçe, Fransızca, Norveççe, Türkçe, Almanca, İngilizce, Arapça, İspanyolca olmak üzere sekiz dilde hazırlandı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne ve Birleşmiş Milletler bağlı kurumlarına, Avrupa Parlamentosu’nun tüm parlamenterlerine ve Başkanlığına, Avrupa Komisyonu’na, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği’ne, büyükelçiliklere ve yurtdışındaki siyasi partilere gönderilen mektupta Sur halkıyla dayanışma çağrısı yapıldı.

Sekiz dilde hazırlanan “Sur’daki katliamı önleyelim” başlıklı çağrı mektuplarındaki öne çıkan başlıklar şöyle:

“Sur’da yaşananlar ve yaşanacaklar tüm insanlık ailesini ilgilendirmektedir. Türkiye’de ve bölge genelinde istikrarın sürdürülebilir olabilmesi için uluslararası siyasi aktörlerin ve kamuoyunun duyarlılık göstermesi gerekmektedir. Türkiye’deki gelişmeler karşısında özgürlük, barış ve demokrasi ekseninde bir tutum belirlemek artık son derece acil bir ihtiyaç haline gelmiştir.”

“Sokağa çıkma yasakları Anayasa’da ifade edilen yaşam hakkı, sağlık hakkı, eğitim hakkı, seyahat hakkı başta olmak üzere en temel hak ve özgürlükleri ifade eden ve devletin sorumluluğunu ortaya koyan maddelere de açıkça aykırıdır.

“Ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın durduğu, elektrik ve suyun olmadığı, eczane ve fırınların kapalı olduğu bir ortamda çocuklar, kadınlar ve yaşlılar birer birer tüm dünyanın gözü önünde yaşamlarını yitirmektedir.”

“Asker, polis ve bir takım paramiliter güçlerin ortaklığıyla yürütülen ablukada, insanlığın ortak inanç ve kültür mirası olarak kabul edilen kutsal mekanlar harabeye çevrilmektedir. “UNESCO kültür mirası listesinde bulunan Diyarbakır Surları tank ve top atışlarıyla hasara uğratılmaktadır. Sur içinde bulunan 500 yıllık Kurşunlu Camii, Hasırlı Camii, 1700 yıllık Saint Mary Kilisesi,  Surp Giregos Kilisesi ve Protestan kiliseleri tahrip edilen ve kullanılamaz hale getirilen tarihi yapılardan sadece bir kaçıdır.”

“Askeri abluka kalkmalı ve hayati tehlike içinde olan insanlar güvenli bir şekilde tahliye edilmelidir.”

 

hdpsur.jpg

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler