1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'den sürpriz adaylar
HDP'den sürpriz adaylar

HDP'den sürpriz adaylar

Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler için Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) farklı kesimlerden başvuru yapıldı.

A+A-
HPD adayların belirlenmesi için 4 komisyon kurdu. Komisyonlar Türkiye genelinde 4 ayrı bölgede çalışmalar yürütüyor.
 
Başvurular 2 Mart'ta kadar sürecek. 12 Mart'ta ise, adaylar açıklanacak.
 
Başvurular için erkeklerden 2 bin, kadınlardan bin TL para alınıyor.
 
HDP eşbaşkanlarından Selahattin Demirtaş İstanbul'dan, Figen Yüksekdağ ise İzmir'den aday gösterilecek. Demirtaş'ın teyzesinin oğlu olan Mahmut Karabulut da Mersin'de aday olmak için başvuru yaptı.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle Diyarbakır'dan,İmralı heyetinde yer alan Ceylan Bağrıyanık da Şırnak'tan aday gösterilecek.
 
Gazeteci Günay Aslan ise Van'da başvurusunu yaptı.
 
Eski milletvekili Zübeyir Aydar'ın ise aday gösterilmesinin çözüm sürecine bağlı olduğu belirtildi.
 
Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Urfa'dan aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılırken, Şırnak eski Belediye Başkanı Ahmet Ertak ile Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da aday olmak için başvuru yaptı.
 
Sanatçılar Pınar Aydınlar ve Suavi ile yazar Eşber Yağmurdereli batı illerinde aday gösterilecek.
 
Akademisyenlerden Mithat Sancar ile Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Sezai Temelli ile RTÜK Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yıldırım'ın adaylıklarına da kesin gözüyle bakılıyor.
 
Akademisyenlerin çoğu batı illerinde aday gösterilecek. Sancar'ın Mardin listesine gireceği öğrenildi.
 
HDP'nin ittifak yaptığı Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan'ınİzmir'den, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın ise Mersin'den aday olacak. Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ile ittifakın gerçekleşmesi halinde ise genel başkan Alper Taş da bir batı kentinden listeye girecek.
 
Kaynak: haberdiyarbakir.com

HABERE YORUM KAT