1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. HDP'den iş sağlığı ve güvenliği kanunu'na şerh
HDP'den iş sağlığı ve güvenliği kanunu'na şerh

HDP'den iş sağlığı ve güvenliği kanunu'na şerh

HDP, “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” tasarısıyla önceliğin işçilerin iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmasına değil, işin yürütülmesine verildiğini belirterek söz konusu tasarıya şerh koydu.

A+A-
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülen “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na muhalefet şerhi koydu.
 
Kürkçü, söz konusu tasarıda “iş sağlığı ve güvenliği” kavramıyla önceliğin işçilerin iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmasına değil, işin yürütülmesine öncelik verildiğini belirtti.
Kürkçü'nün açıklamalarından satır başları şöyle:
 
“Tüm çalışanları kapsama iddiasındaki tasarıda, daha başlangıçta, ev hizmetleri başta olmak üzere kimi işler ve faaliyetlerin kapsama alınmadı.
 
“İş yeri hekimliği ile iş güvenliği uzmanlığının sadece faaliyetleri değil, yetiştirilme süreçleri de meslek örgütleri dışlanarak, piyasanın insafına bırakıldı.
 
“Tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda, iş yerlerindeki yükümlülüklerini piyasa şartlarında temin ettiği muhtelif firmalara devretmiş olan işverenler açısından, adeta cezasızlık imkanı getirilmiş olacaktır. Böylesi bir süreçte de, iş kazalarının artış eğiliminin gelişerek devam edeceği, kolaylıkla söylenebilecektir.
 
“Tasarı iş cinayetlerini önlemekte yetersizdir”
 
“Görüşülmekte olan mevcut yasa tasarısı ile Soma, Torunlar ve Ermenek facialarının yaşanmasından sonra hükümetin kendi sorumluluklarını ve üzerinde yükseldiği birikim rejiminin ya da kalkınma modelinin işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarını reddeden karakterine dokunmadan teknik bir takım önlemlerin alınmasına dönük olarak hazırlandığı görmek mümkündür.” (İMC)

HABERE YORUM KAT