1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'den 'İç Güvenlik Yasası' kaldırılsın teklifi
HDP'den 'İç Güvenlik Yasası' kaldırılsın teklifi

HDP'den 'İç Güvenlik Yasası' kaldırılsın teklifi

HDP Diyarbakır Milletvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel, "İç Güvenlik Yasası"nın kaldırılmasına ilişkin Meclis Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

A+A-

HDP grup başkanvekilleri Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken, İç Güvenlik Yasası'nın kaldırılması için Meclis Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

 

Teklifte, Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu (PVSK), Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlükten kaldırılması istendi.

 

Kanun teklifinin gerekçesinde, AKP'nin bugünkü sürece hazırlık niteliğinde olan güvenlikçi politikalarının en önemli adımının geçen yıl Mart ayında Meclis'te mevcut yasalar, iç tüzük, Anayasa ve uluslararası hukuk kuralları hiçe sayılarak, zorla yasalaştırılan İç Güvenlik Paketi olduğuna dikkat çekildi.


Gezi ve Kobanê eylemleri bahane edilerek meşrulaştırılmaya çalışılan İç Güvenlik Paketi'nin AKP'nin otoriter yönetiminin ve baskı politikalarının yasal kılıfı niteliğinde olduğunun belirtildiği gerekçede, şöyle denildi:

 

"İç Güvenlik Paketi özellikle Gezi ve Gezi sonrası Türkiye'de ortaya çıkan toplumsal muhalefeti bastırmak, Kürtlerin, Türkiye demokrasi güçleriyle birlikte sivil siyasette yeni ve güçlü bir merkez ve Türkiye halklarına büyük bir umut olma yönündeki kazanımlarını ortadan kaldırmak, rüşvet ve yolsuzluk olayları nedeniyle iktidar üzerinde oluşan basıncı dağıtmak amacıyla yasalaştırıldı. Bu toplumsal basıncın azaltılması için esas alınması gereken demokratik teamüllerin işletilmesi iken, polis devletine dönüşü simgeleyen iç güvenlik paketi AKP tarafından yürürlüğe konmuştur.

 

Geldiğimiz noktada, Türkiye'de toplumsal muhalefet dinamiklerinin demokrasi içerisinde değerlendirilmesi değil, baskılarla söndürülmek istenmesi tablosu açığa çıkmıştır. 7 Haziran seçimleri sonrasında sokağa çıkma yasaklarının hukuksuz şekilde ilan edildiği yerlerde gerçekleştirilen polis şiddeti, yüzlerce yurttaşımızın yaşamını yitirmesine neden olmuştur."


179 sivil sorumluları ceza almadı


Gerekçede, AKP iktidarının 2009 yılından itibaren kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, adil yargılama, ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü gibi evrensel ilke ve prensipleri daha fazla hiçe saymaya ve otoriterleşmeye başladığına dikkat çekildi. Bu yönelimin en somut adımının ise "İç Güvenlik Paketi" olduğunun belirtildiği gerekçede, şu ifadelere yer verildi:

 

"Mevcut muğlak ve cezasızlığa yol açan ve bu nedenle uluslararası ilgili kurumlarca ciddi biçimde eleştirilen polislerin yetkileri daha da artırıldı, Vali ve kaymakamlar adli kolluk amiri haline getirilerek savcı ve yargıçların yetkilerini kullanması mümkün kılındı, göstericiler için öngörülen hukuken temellendirilmesi mümkün olmayan ya da fazlasıyla ağır olan cezalar daha da ağırlaştırıldı. Yasa ile kişi hak ve özgürlükleri yok sayılarak polisin yetkisini sınırsız bir biçimde artırıldı.

 

Kaldı ki hükümet; polisin yetkilerini zaten sınırsız kılan bir düzenlemeyi 2007 yılında hayata geçirmiş ve o tarihte de siyasi partiler, hukukçular, sivil toplum örgütleri, hak örgütleri PVSK'da yapılan değişiklikleri eleştirmiş, bu değişikliklerin beraberinde yargısız infazları getireceğini yüksek sesle kamuoyuna ifade etmişti. Nitekim PVSK'nın 16'ıncı maddede yapılan değişiklikler sonucu 2007 yılından iç güvenlik paketinin yasalaştığı sürece değin 179 sivil, polis kurşunu ile hayatını kaybetmiştir. Üstelik bu 179 kişinin ölümü neticesinde bu cinayetlerin sorumluları hiçbir ceza almamıştır."


Polis infazları meşrulaştırıldı


Polise sınırsız yetki veren iç güvenlik paketi ile polis infazlarının meşrulaştırıldığının vurgulandığı gerekçede, "Bu pakette arama ve yakalama için 'somut delillere dayalı kuvvetli şüphe' ölçüsü kaldırılmış tekrar 'makul şüphe' kriteri getirildi.

 

Pakette iktidarla aynı düşünce de olmayan ve muhalif olan herkesin dinlenmesi kanuni hale getirildi. İç Güvenlik Paketi içerdiği birçok düzenleme ile başta Anayasa olmak üzere, Türkiye'nin taraf olduğu Uluslararası sözleşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkeme'nin kararlarına açıkça aykırılık teşkil etmektedir" denildi.


Kanun teklifi maddeleri ise şöyle sıralandı;


"*Kamuoyunda İç Güvenlik Yasası olarak bilinen 27.03.2015 tarih ve 6653 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlükten kaldırılmıştır.


*Bu kanun yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

 

*Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler