1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'de Silvan'da miting düzenledi
HDP'de Silvan'da miting düzenledi

HDP'de Silvan'da miting düzenledi

DİYARBAKIR - Halkların Demokratik Partisi (HDP), 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için Silvan ilçesinde miting düzenledi.

A+A-
DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde HDP ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen bir mitinge katıldı.
 
 
Mitingde halka seslenen Ayna, şöyle konuştu: "Sessizliğimizi korkaklık sanıyor ama 7 Haziran'da neye uğradıklarını şaşıracaklar. Kürt halkı o sandığa Tansu Çiller'i, Mesut Yılmaz'ı, Süleyman Demirel'i nasıl gömdüyse bunları da gömecek. Kürt, Türk, Arap, Çerkez, Ermeni, Süryani hangi ulusal kimlikten olursa olsun, kadın, erkek hangi cins kimliğe sahip olursa olsun, genç, yaşlı hangi yaş grubundan olursa olsun, çok nettir neye karar vereceğimiz. Gideceğiz sandık başına."
 
Erkeklerin kadınlardan üstün olduğunu, kadınların köle olduğunu anlatanların AK Parti'ye, CHP ve MHP'ye oy vermesini isteyen Ayna, şunları söyledi: "Hayır kadınlar insandır, kadınlar bireydir, kadının aklı vardır, kadın erkek eşittir. Allah kulları arasında ne cins farkı, ne din farkı, ne de ulus farkı gözetmez. Allah insanları eşit yaratmış diyorsak, HDP'ye oy veriyoruz. Her türlü köleliğe karşıysak, ister Türk olsun, ister Kürt olsun, ister Arap, Çerkez, kim olursa olsun, köleliğe karşıysak gider HDP'ye oy veririz. Kadın olarak ben kadın köle değilim diyorum, o yüzden HDP'deyim eğer bir kadın, kadın köledir diyorsa gitsin AK Parti'ye hiç diyeceğimiz bir şey yoktur." 
 
 
Kadın kendi köleliğini kabul ediyorsa söyleyecek sözü olmadığını anlatan Ayna, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim konuşmamıza gerek yok, Başbakan Davutoğlu konuşsun, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşsun, çünkü kendi gerçeklerini itiraf ediyorlar. Onlar konuşurken, aklımızla görüp, kulaklarımızla duyuyorsak AK Parti'ye oy vermemeliyiz. Şimdi Kürt dili özgür değilken, kimliği özgür değilken, Cumhurbaşkanı dönüp Kürt yoktur. Kürt sorunu yoktur diyorken, buna rağmen gidip sandığa AK Parti'ye oy veriyorsa o Kürt köleliği kabul ediyor demektir. O Kürt kendi kimliğinin inkarını kabul ediyor demektir. O Kürt kendi ulusal kimliğini inkar ediyor demektir. Ona söyleyecek sözümüz yok. Kürtçe de konuşmasın utansın. Kendi Cumhurbaşkanı, kendi Başbakanı Kürt sorunu yoktur diyorken, ortaya Kürdüm diye çıkmasın." 
 
 
Seçmeni sandığa davet eden Ayna, "Çok net 7 Haziran'da bunlara cevap vereceğiz. O sandıkta Erdoğan neye uğradığını şaşıracak. 7 Haziran günü Başbakan Davutoğlu, o sandıkta neye uğradığını şaşıracak." 
 
 
Mitinge HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, milletvekili adayları Feleknaz Uca, İmam Taşçıer, belediye eş başkanları, HDP ve BDP ilçe eş başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların ardından miting Dicle Fırat Kültür Merkezinin konseri ile devam etti.
 
 
(İHY-AKK-HO-Y)

HABERE YORUM KAT