1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'de oy erozyonu, AKP'ye Hüda-Par takviyesi
HDP'de oy erozyonu, AKP'ye Hüda-Par takviyesi

HDP'de oy erozyonu, AKP'ye Hüda-Par takviyesi

Seçimler öncesinde hatırlanacağı gibi bölgenin birçok yerinde özerk yönetim ilanları sonrasında sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş, Diyarbakır merkez Sur, Bismil ve Silvan, Şırnak Cizre, Beytüşşebap ve Silopi, Mardin Nusaybin, Muş Varto, Hakkari Yüksekov

A+A-

HDP Diyarbakır kent genelinde 7 Haziran'da almış olduğu yüzde 79.06'lük o oranını koruyamadı ve bu seçimlerde 72,50'ye düştü.

 

Silvan'da yüzde 88,9 olan oyunda ise 3 puanlık bir düşüş oldu. Bismil'de ise yüzde 87,4'ten 83'de düştü. Merkez Sur'da da kayıp yaşandı. 81, 56'dan 75'lere geriledi.

 

AKP ise yüzde 14 olan il genelindeki oylarını yüzde 21,5'e, seçmen sayısını da 112 bin 752'den 170 bin dolayına çıkardı. AKP'nin bu oy artışında tabanını serbest bıraktığını söyleyen Hüda Par'ın etkisinin çok büyük olduğu tartışmasız.

 

Hüda Par'ın bir önceki seçimde desteklediği bağımsız aday Zekeriya Yapıcığıoğlu. 23 bin dolayında oy almıştı. Bu oyların neredeyse tamamının AKP'ye kanalize olduğu anlaşılıyor ancak AKP'ydaki artışı sadece Hüda Par ile açıklamak mümkün değil. Olaylar nedeniyle HDP'nin üzerine düşen rolü yeterince yerine getirmediğini düşünen Kürt seçmenden nispi de olsa bir kayma olduğu değerlendirilebilir.
Şırnak ve ilçelerine de bakınca, HDP'nin oylarını koruduğu gibi bir tablo var.

 

Kent genelinde önceki seçimden sadece 2 puanlık düşüş yaşayan HDP 8 bin kadar da seçmen kaybetmiş. AKP ise oyunu yüzde 3 dolayında artırmış. İlçelerinde ise HDP Cizre'de az da olsa oy oranını artırmış. AKP'de yarın puanlık bir artış var. Silopi'de HDP'de 2 puanlık küçük bir düşüş AKP'de ise 2 puanlık bir artış olmuş. Beytüşşebap'ta ise durum tersine görülüyor.

 

HDP burada oylarını 2 puan artırırken, AKP ise aynı oranda düşürmüş.
Ve Muş'un Varto ilçesi. Sokağa çıkma yasağının yaşandığı bu ilçede, HDP oy oranını yüzde 93,55'ten yüzde 91'i düşürmüş AKP ise aynı oranını kurumuş.


Hüda Par'ın etkisi


Hüda Par tabanının tırnak içinde serbest kalmasından sonra nereye kanalize olduğunu da rakamlara bakarak anlamak mümkün.

 

Diyarbakır'daki artışı yukarıda açıklamıştık. HDP'nin 4 puandan fazla bir düşüşyaşadığı Batman'da, 7 Hazuran seçimlerinde Hüda Par adayına giden 14 bin dolayında oyun AKP'ye döndüğü, AKP'nin oylarının da yüzde 18'den 28'e çıktığı görülüyor. Bingöl'de de benzer bir durum var.

 

HDP bu kentte yüzde 41'den yüzde 29'a gerilemiş durumda. AKP ise Hüda Par'ın önceki seçimlerde aldığı 4 bin 500 kadar oyunun da katkısıyla yüzde 47'den 64'de çıkmış durumda.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler