1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'de kim, nereden aday olacak?
HDP'de kim, nereden aday olacak?

HDP'de kim, nereden aday olacak?

Rudaw, HDP'nin adaylarının aday gösterileceği illeri açıkladı.

A+A-
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 7 Haziran'daki genel seçimlere parti olarak girme kararı alması nedeniyle, aday adaylarının sayısı geçmiş yıllara oranla bayağı arttı.
 
1501 kişinin milletvekilli aday adaylığı için başvurduğu HDP, göstereceği 550 aday için “fermuar” sistemini uygulayacak. Aday belirlemek için HDP, DTK, DBP ve HDP eşbaşkanlarının da yer aldığı 15 kişilik merkezi komisyon yoğun bir çalışma yürütüyor.
 
Rudaw'ın haberine göre; eşbaşkanlardan Selahattin Demirtaş İstanbul'dan, Figen Yüksekdağ İzmir'den aday olacak; Sırrı Süreyya Önder Ankara'dan aday gösterilirken, Leyla Zana ise Diyarbakır'dan aday gösterilecek.
 
ANKARA'DA ÖNEMLİ TOPLANTI
 
HDP, seçim süreciyle ilgili olarak bugün (28 Mart) Ankara'da tüm il eşbaşkanlarının katılımıyla bir toplantı yapacak. Merkezi yoklamayla belirlenecek adaylar için kimi yerlerde anket çalışması yapılıyor. HDP çoğu yerde  kendine yakın kuruluşların görüşlerini de alıyor. Yüzde 10'luk seçim barajı nedeniyle komisyon hangi adayın hangi ilde oy getireceğini hesap ederek liste oluşturuyo
 
HDP'NİN ANKETİ: %12
 
HDP, Türkiye genelinde yaptırdığı anketin ilk sonuçlarına göre, barajı aşıyor. Anket sonucunda, HDP'nin oy oranının, kararsızların dağıtıllımıyla birlikte yüzde 11 ile yüzde 12 arasında olduğu tahmin ediliyor. Rudaw'daki habere göre, bazı HDP adaylarının aday gösterileceği iller şöyle:
 
DEMİRTAŞ İSTANBUL 1. BÖLGE'DEN ADAY
 
HDP Eşbaşkan Selahattin Demirtaş İstanbul 1. Bölge'den aday gösterilecek. HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ  İzmir'den aday gösterilecek. HDP'nin seçim ittifakı yaptığı EMEP'in Genel Başkanı Selma Gürkan da İzmir'den aday gösterilecek. S
 
IRRI SÜREYYA ANKARA'DAN
 
İmralı heyetinde yer alan İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ankara 1. Bölge'den aday olacak. BULDAN IĞDIR'DAN, ZANA D.BAKIR'DAN HDP'de bir diğer etkin isim olan ve İmralı heyetinde yer alan Pervin Buldan da yeniden aday gösterilecek. HDP'de Selahattin Demirtaş'la 2 dönem kuralına takılmayan Pervin Buldan, yine Iğdır'da yarışacak.  Leyla Zana ise Diyarbakır'dan aday gösterilecek.
 
CELAL DOĞAN  ANTEP'TEN ADAY
 
Gaziantep eski Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan da, yine bu ilden, birinci sıradan aday gösterilecek. MİR DENGİR MERSİN'DEN  AKP'nin kurucularından Mir Dengir Mehmet Fırat ise, talebi üzerine Mersin'den seçim yarışına girecek.
 
İHSAN ELİAÇIK BURSA'DAN, HÜDA KAYA KONYA'DAN ADAY
 
SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan İzmir'den; Prof. Dr. Mithat Sancar ile Prof. Dr. Kadri Yıldırım Mardin'den; Diyarbakır Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir Urfa'dan; Batman eski Belediye Başkanı Necdet Atalay Batman'dan; Roboski katliamında kardeş ve yakınlarını kaybeden Ferhat Encü Şırnak'tan; yazar Eşber Yağmurdereli İstanbul'dan; İslamcı kimliğiyle bilinen yazar Hüda Kaya ve Ayhan Bilgen Konya'dan; gazeteci Günay Aslan Van'dan; Ezidi Feleknas Uca Batman'dan; Alevi örgütlerinde uzun yıllar çalışan Kemal Bülbül Tunceli'den; DTK Başkanlık Divanı üyesi Seydi Fırat Erzurum'dan; Anti-kapitalist Müslümanlar'dan İhsan Eliaçık Bursa'dan; sanatçı Pınar Aydınlar ise İstanbul'dan aday gösterilecek.
 
 
 
(Demokrat Haber)

HABERE YORUM KAT