1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP yöneticileri Bağlar'daki imamlarla bir araya geldi
HDP yöneticileri Bağlar'daki imamlarla bir araya geldi

HDP yöneticileri Bağlar'daki imamlarla bir araya geldi

HDP Diyarbakır Milletvekili adayı ve Bağlar Belediye Eş Başkanı, Bağlar Belediyesi Toplantı Salonu'nda imamlarla toplantı yaptı.

A+A-
HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Nimetullah Erdoğmuş ve Bağlar Belediye Eş Başkanı Eşref Güler,  HDP ile DBP Bağlar İlçe Eş Başkanları ile birlikte, Bağlar Belediyesi Toplantı Salonu'nda imamlarla toplantı gerçekleştirdi. Diyanet ve DİAY-DER Derneğine bağlı imamların katıldığı toplantıya, mahallelerle ilgili yaşanan sıkıntılar dile getirildi.
 
 
'Hep birlikte bu sorunların aşacağız'
 
 
Bağlar Belediye Eş Başkanı Eşref Güler, toplantının açılış konuşmasını yaparak, şöyle konuştu: “Muhtarlarla toplantımızın temel amacı mahallelerimiz de yaşanan sorunları tespit etmektir. Bu toplantı seçim dönemine denk geldi. Devlet ve AKP sistemi dini kullanarak halkımıza yönelik ciddi baskılar uyguluyor. Bu baskılar karşısında imamlarımız, halkımız gereken cevabı veriyor.  Halkımız bu kirli oyunlara gelemeyecektir. Buna sonuna inanıyoruz. Hep birlikte bu sorunları aşacağız”. 
 
 
Güler'in ardından konuşan HDP İl Eş Başkanı Ömer Önen de, dayatılan kirli zihniyete karşı tek alternatiflerinin HDP olduğunu söyledi. Önen, “Biz mitinglerde Kurani-Kerimi gösterip politika yapmıyoruz ve yapanları da kınıyoruz. AKP bu politikalarla halkımızın duygularını suiistimal ediyor. Halklarımızın değerlerini sistem bu şekilde kullanıyor” şeklinde konuştu.
'Doğru olan din içinde inanç ayrımı yapılmamaktır.'
 
 
Daha sonra söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Nimetullah Erdoğmuş ise her sistemin kendini bir put olarak dayattığını kaydederek, “Bugün sahici, gerçekçi bir mesajla ancak bu putçuluğun karşısında durabiliriz. Kuranı iktidar malzemesi olarak düşünmemek gerekir. Bunu söylemek bile insanın diline ağır geliyor. Kürt halkı sistem muhalifi olarak ilan edilmiş bir halktır. Sistemin aleviler üzerinden geliştirdiği bir anti Alevilik düşüncesi vardı, bu tarihten beri böyle.
 
Doğru olan din içinde inanç ayrımı yapılmamaktır. Biz işte bunu savunuyoruz. Bizim din âlimlerimiz bugün çıkıp hakikati söylemek zorundalar. O hakikatiniz odun olsun önce bizim başımızı yarsın, ama çıkıp hakikati söylemek lazım. Bizim için çıkıp bir şey söyleyin demiyoruz. Hakikat neyi gerektiriyorsa çıkıp onu söyleyin. Ben müftülüğü niye bıraktım” diye konuştu.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT