1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP: Yaralılar alınmazsa açlık grevi genişletilecek
HDP: Yaralılar alınmazsa açlık grevi genişletilecek

HDP: Yaralılar alınmazsa açlık grevi genişletilecek

HDP, Cizre’de bodrum kattaki yaralılara ambulansların ulaşması için İçişleri Bakanlığı’nda başlatılan açlık grevine diğer milletvekillerinden de katılım talebi olduğunu,

A+A-

 

ancak yarına kadar sağlanması muhtemel gelişmeler çerçevesinde bu taleplerin bekletildiğini, gelişme yaşanmaması durumunda ise grevin genişletilerek sürdürüleceğini açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM Grubu, Şırnak Cizre’de bodrum kattaki yaralılara ambulansların ulaşması için İçişleri Bakanlığı’nda başlatılan açlık grevine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana milletvekili Meral Danış Beştaş ve Urfa milletvekili Osman Baydemir’in Cizre’de bir bodrumdaki vatandaşlara acil tıbbi ve insani yardımın ulaşması talebiyle İçişleri Bakanlığı’nda dün açlık grevi başlatmıştı.

HDP TBMM Grubu, yaptığı açıklamada, Baluken, Beştaş ve Baydemir’in temaslarda bulunmak üzere İçişleri Bakanlığı’na gittiği hatırlatılarak, görüşmelerde ilerleme sağlanamaması sebebiyle, duyarlılık oluşturmak ve yaralıların hastaneye ulaştırılması amacıyla açlık grevine başlama kararı aldıkları ifade edildi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:

‘Mesafe kat edilemedi’

“Şu ana kadar geçen 36 saatlik süre içerisinde yürütülen çabalara rağmen sivil yaralı yurttaşların hastaneye ulaştırılması ile ilgili bir mesafe kat edilememiş ve bu zaman zarfında iki yurttaşımız daha yaşamını yitirmiştir. İçişleri Bakanlığı’nda bulunan açlık grevindeki heyetimiz, mevcut durumu TBMM Grubumuzla değerlendirmek üzere açlık grevi pozisyonunu da koruyarak TBMM’ye gelmişlerdir.

“Yapılan değerlendirmelerde TBMM Grubumuzun birçok üyesinin açlık grevine katılım talebi olmuştur. Fakat heyetimizin açlık grevine devam etme iradesi sabit kalmak üzere diğer milletvekillerimizin katılım talebi yarına kadar sağlanması muhtemel gelişmeler çerçevesinde şu an için bekletilmektedir.

“İçişleri Bakanlığı’nın sonuç alma çabalarını sürdüreceği hususunda vermiş olduğu taahhütlerin gerçekleşmesini ön yargıdan bağımsız olarak beklediğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

‘Teslim alınmaya çalışılan Türkiye toplumunun vicdanı’

“Açıktır ki, Cizre’de bir binanın bodrum katında bekleyen sadece 22 sivil yaralı ve yaşamını yitiren 6 yurttaşımız değil, teslim alınmaya çalışılan Türkiye toplumunun vicdanıdır. Türkiye halkları özelde bu durum olmak üzere son aylardaki bu katliam anlayışı ile yaşamak zorunda değildir.

“Önümüzdeki saatlerde yaralılar ve cenazelerin alınması ile ilgili olumlu bir gelişmenin yaşanmaması durumunda mevcut heyetimize yeni milletvekillerinin katılımıyla açlık grevimizi genişleterek sürdüreceğimizi saygıdeğer kamuoyu ile paylaşıyor ve bu hususta tüm Türkiye halklarını duyarlı davranmaya davet ediyoruz.” (İMC)

HABERE YORUM KAT