1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP, Silvan yasağını sordu
HDP, Silvan yasağını sordu

HDP, Silvan yasağını sordu

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp Silvan’da uygulanan ve 4. günün sonunda kaldırılan sokağa çıkma yasağı ile yaşanan olaylar ve polis tarafından gözaltına alınan gazetecilerin kafasına silah dayama olayını meclise taşıdı.

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da yasağı İçişleri Bakanı Selami Altınok’a sordu.HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp Silvan’da 4 gün uygulanan sokağa çıkma yasağı ile ilgili meclise soru önergesi verdi.

Alınan yasak kararının ardından oluşturdukları heyetle birlikte Silvan’a gittiklerini belirten Yiğitalp, “Bölgeye geldiğimiz andan itibaren yoğun silah ve patlama sesleri geliyordu. Şehir içinde konumlandırılmış çok sayıda tank vardı.

Cami Mahallesinde, Belediye Binasının olduğu bölgedeydim. Gün boyu sokaklarda dolaşan zırhlı araçlar, Mehter Marşı çalmaya devam ettiler. Arada bir, ‘kafirleri öldürün’ anonslarıyla, halkı tahrik etmeyi, nefret suçu işlemeyi yani topluma kin ve nefret tohumları ekmeyi de ihmal etmediler. Gece saatlerinde ise, Özel Harekat Timleri tarafından yaralanan Ömer Bilen, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde vücudunda 3 kurşun yarası olmasına rağmen tedavi edilmemiş ve kendisini hastaneye götüren 3 aile bireyi ile birlikte gözaltına alınmıştır. Ömer Bilen ve ailesi, hala da gözaltında tutulmaktadır. Bütün gece boyunca silah, bomba sesleri ve mehter marşları ise devam etmiştir” dedi.


Gazetecinin kafasına silah dayama olayı meclise taşındı


Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve gözaltı işlemi sırasında polisin gazetecilerin kafasına silah dayamasına da yer veren Yiğitalp, “Belediye Binasının bahçesinde yaşananları takip etmek için bir arada bulunan DİHA ve GÜN TV’nin Özgür Basın Emekçileri ve çok sayıda yurttaş hiçbir yasal dayanak olmadan, Özel Harekat Timlerince, silahlar doğrultularak ve ‘silah sıkarım’ tehditleriyle gözaltına alındı. Yasal olmayan bu gözaltıyı engellemek istediğimde ise polisler bana da silah doğrulttular ve Özel Harekat Timlerinden biri de, ‘sana da sıkarım’ tehdidiyle, şahsıma silah doğrultup tehdit etme cürretinde bulunmuştur. Bulunduğum bölgede ise, sokaklarda dolaşan Zırhlı araçlar hala Mehter Marşı çalarak, ırkçı anonslarla toplumu tahrik ve taciz etmeye devam etmektedirler. Ayrıca ilçede rastgele evlere girilip gözaltı yapıldığı ve insanların darp edildiği bilgisi de tarafımıza ulaştı” dedi.


Aydoğan, yasağı içişleri Bakanı’na sordu
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da Silvan’daki sokağa çıkma yasağını İçişleri Bakanı Selami Altınok’a sordu.
 
Aydoğan, Altınok’un cevaplaması için şu soruları sordu:
 
* Silvan merkezine 2 km uzaklıkta içinde beklediğimiz bir benzin istasyonunun yüzleri maskeli özel harekat timlerince basılarak birlikte olduğumuz kitleye yönelik, yakın zamanda Yükseokova’da gerçekleşen “Ne yaptı lan size bu devlet? Türk’ün gücünü göreceksiniz” şeklindeki nutuklara benzer biçimde cinnet geçirmiş bir ruh hali içerisinde tam 15 dakika boyunca “siz bu devletten ne istiyorsunuz? Bu bayraktan ne istiyorsunuz? Bu bayrak sayesinde ekmek yiyorsunuz, bu bayrağa saygı göstermiyorsunuz. Hepiniz öleceksiniz, hepiniz gebereceksiniz, kimsiniz lan siz askerimizi, polisimizi şehit ediyorsunuz? Alçaklar, şerefsizler, kafirler!” şeklinde ifadeler kullandıktan sonra “en kısa zamanda bulunduğumuz alanı terketmediğimiz taktirde hepimizi öldüreceğim” diyen özel harekat amirinin kimliği tespit edilmiş midir?
 
* Özel harekat amirinin kimliği tespit edilmişse Bakanlığınızca adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? Henüz hakkında adli bir soruşturma başlatılmamış ise gerekçesi nedir? Adli ve idari soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?
 
* Özel harekat amirinin bizlere söylediği ‘hepimizin öldürülmesi’ talimatı kim veya kimler tarafından verilmiştir?
 
* Yakın zamanda Yüksekova’da 52 inşaat işçisini yere ters kelepçeli olarak yatırıp, “Ne yaptı lan size bu devlet? Türk’ün gücünü göreceksiniz” diyen özel harekatçı olduğu belirtilen polis amirine ilişkin adli ve idari işlme başaltılmış mıdır? Başlatılmış ise bu hukuki süreç hangi aşamadadır? Henüz bir soruşturma başlatılmamış ise gerekçesi nedir?

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler